6. junija 2018 smo na Zavodu za izobraževanje in kulturo (ZIK) Črnomelj za zaključeno skupino udeležencev izpeljali enega izmed modulov programa Temeljnega usposabljanja za vzpostavitev in nadgradnjo notranjega sistema kakovosti v organizaciji za izobraževanje odraslih mozaik kakovosti, in sicer modul 7 z naslovom Opredeljevanje in merjenje učinkov v izobraževanju odraslih.

Usposabljanje o opredeljevanju in merjenju učinkov v izobraževanju odraslih smo izpeljali za učitelje in strokovne delavce treh organizacij iz jugovzhodne Slovenije, ki izobražujejo odrasle: ZIK Črnomelj, LU Kočevje ter Centra za izobraževanje in kulturo Trebnje.

Udeleženci so usvajali in poglabljali znanje za načrtno in sistematično delo pri spremljanju in vrednotenju učinkov svojega dela – izobraževanja, izobraževalnih dejavnosti in projektov. V okviru usposabljanja so spoznali vpliv širšega družbenega konteksta in izobraževalnih politik na opredeljevanje ter merjenje učinkov v izobraževanju. Razmišljali so, zakaj je dobro, da se v procese spremljanja, presojanja in vrednotenja učinkov izobraževanja odraslih vključujejo vsi zaposleni in zunanji sodelavci, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji kakovosti. Pri delu v skupinah so udeleženci razmišljali o pravični obravnavi odraslega v izobraževanju kot pomembnem vidiku kakovosti.

Dr. Tanja Možina je udeležencem predstavila, kako opredeljujemo in merimo učinke v IO. Spoznali so tudi priporočila za opredeljevanje in merjenje učinkov v IO ter primerne metode in priporočila za pripravo instrumentarija za merjenje učinkov. V zadnjem delu usposabljanja smo udeležencem predstavili nekaj primerov dobre prakse v zvezi z merjenjem učinkov v programu osnovne šole za odrasle.

Usposabljanje je potekalo v okviru projekta ESS Strokovna podpora področju pridobivanja temeljnih kompetenc 2016–2022.

ACS je v pomoč organizacijam pri spremljanju in presojanju rezultatov in učinkov IO v letu 2016 izdal priporočila za presojanje rezultatov in učinkov izobraževanja, izobraževalnih dejavnosti ter izobraževalnih projektov.

Avgusta načrtujemo izpeljavo še enega modula tega temeljnega programa, in sicer modula 1 Notranji sistem kakovosti v organizaciji, ki izobražuje odrasle.

Petra Šmalcelj (petra.smalcelj@acs.si) in Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS