Sredi Ljubljane je od 22. marca dalje odprta nova stalna razstava Šola je zakon! Sodelavke ACS smo se z zanimanjem udeležile slavnostnega odprtja v prenovljenih prostorih Slovenskega šolskega muzeja. Dogodek in razstava sta nas navdušila in zato iskreno čestitamo vsem avtorjem.
Razvoj izobraževanja in vzgoje na Slovenskem je na privlačen in interaktiven način predstavljen po obdobjih – vse od prazgodovine, preko obdobja prevlade Rimljanov in tako naprej do bele knjige šolske reforme v devetdesetih. V okviru prikaza šolstva v obdobju Slovenije kot samostojne države ima svoje mesto tudi vseživljenjsko učenje.

Priprave so potekale hkrati s prenovo prostorov Slovenskega šolskega muzeja in so jih okrepili prav v obdobju pandemije v zadnjih dveh letih. Razstava je plod skupinskega dela kustosov, drugih zaposlenih v Slovenskem šolskem muzeju in zunanjih sodelavcev: arhitektov, oblikovalcev, drugih strokovnjakov za muzejske razstave in obrtnikov, ki so vsak po svoje pripomogli k njeni vsebinski, oblikovni, prostorski in avdio-vizualni podobi.
Razstava je zasnovana interaktivno kot velika črna šolska tabla, nasproti pa ji stoji dolga šolska klop. Tabla, kjer so na prvem vidnem polju zapisane osnovne in najpomembnejše informacije, je oblikovana kot omara čudes. Številni predali, lopute in vratca obiskovalce pripeljejo do številnih podrobnejših informacij, arhivskega gradiva, dokumentov in zanimivih predmetov. Ideja te prostorske zasnove prikaza je delo oblikovalske skupine Svet vmes pod vodstvom arhitektke Ane Kreč.
Direktor muzeja mag. Stane Okoliš je ob postavitvi stalne razstave povedal, da je to velik dan v življenju vsakega muzeja in da je postavitev razstave usmerjena predvsem v prihodnost.
Stalna razstava je višek muzejskega dela, je največ, kar lahko kustos naredi v svoji karieri. Za vse nas je bila to velika priložnost, čast in hkrati velika odgovornost.
Zbrane na odprtju je nagovorila tudi ministrica prof. dr. Simona Kustec. “Danes je velik dan ne le za šolstvo, pač pa tudi za celotno identiteto slovenskega naroda,” je poudarila. “To, kar ste z razstavo prikazali, je zgodovinski popis časa in narodne identitete.”
Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS