Obveščamo vas o letošnji izvedbi postopka za ZZK.

O letošnjem postopku

Organizacije nosilke ZZK, ki se vam ta pravica izteče 31. marca 2021, ter druge organizacije, ki izobražujete odrasle, in želite znak pridobiti na novo, v nadaljevanju s podrobnejšimi napotki vabimo k oddaji namere za oddajo vloge.

Obdobje, v katerem boste organizacije v posebni spletni aplikaciji za oddajo dokumentacije lahko pripravile in oddale vlogo ter jo podkrepile z ustreznimi dokazili o izpolnjevanju meril, bo trajalo od ponedeljka, 1. februarja, do petka, 19. marca.

Organizacije, ki se boste odločile, da v letu 2021 oddate vlogo za podaljšanje ali pridobitev znaka, nam tako svojo namero o oddaji vloge sporočite do ponedeljka, 25. januarja, na e-naslov jasmina.oresnik.cunja@acs.si.

Na tej podlagi bo ACS vaši organizaciji omogočil možnost vnašanja podatkov v aplikacijo. Ta je namenjena pripravi in oddaji vlog z dokazili v postopkih za podeljevanje in podaljševanje pravice do uporabe ZZK.

O projektu Zeleni znak kakovosti

ZZK predstavlja izobraževalno organizacijo, ki sistematično skrbi za svojo kakovost in kakovost svojih storitev v IO. Namenjen je motiviranju izobraževalnih organizacij ter strokovnjakov za načrtnost in sistematičnost pri presojanju in razvijanju kakovosti lastnega dela.

Kot opredeljuje 6. člen Pravilnika o podeljevanju in podaljševanju pravice do uporabe znaka kakovosti ponudimo odraslim kakovostno izobraževanje – POKI, mora organizacija za pridobitev znaka na ACS vložiti pisno vlogo in ustrezna dokazila. Pravico do uporabe znaka pridobi organizacija, ki dosega vseh osem opredeljenih standardov kakovosti:

  1. ima notranje procese kakovosti IO umeščene v temeljne strateške dokumente,
  2. obravnava vprašanja kakovosti IO na andragoških zborih ali drugih enakovrednih organih izobraževalcev v organizaciji,
  3. ima delujočo komisijo/skupino za kakovost,
  4. uporablja različne načine notranjega presojanja kakovosti IO,
  5. spremlja in presoja različne dejavnike kakovosti IO,
  6. v rednih samoevalvacijskih ciklih sistematično in načrtno izpeljuje poglobljeno samoevalvacijo,
  7. v rednih samoevalvacijskih ciklih pripravi pisni akcijski načrt za razvoj kakovosti IO,
  8. v rednih samoevalvacijskih ciklih vpeljuje izboljšave kakovosti IO.

Doseganje standardov kakovosti se presoja s pomočjo Meril za podeljevanje in podaljševanje pravice do uporabe ZZK, ki so priloga Pravilnika. Organizacija mora dokazati, da dosega vse standarde kakovosti. Med merili, ki opredeljujejo standarde, mora doseči vsaj 10 od skupno 18 možnih točk.

Zgodovina

ACS že več kot 15 let podeljuje ZZK, da bi spodbujal organizacije, ki izobražujejo odrasle, k vzpostavitvi in ohranjanju notranjega sistema kakovosti in izpeljavi procesov samoevalvacije. Znak potrjuje, da organizacija sistematično skrbi za kakovost IO.

Organizacije morajo po pridobitvi pravice do uporabe znaka vsaka tri leta znova dokazati, da sistematično izpeljujejo procese sprotnega presojanja kakovosti in poglobljene samoevalvacije.

Vloga za ZZK kakovosti je nekakšen dokumentiran prikaz in samoovrednotenje organizacije o doseganju opredeljenih standardov kakovosti.

Organizacije same navajajo, da je največja prednost tega, da so nosilci znaka (in da na tri leta obnavljajo pravico do njegove uporabe) v tem, da se bolj sistematično lotevajo presojanja in razvijanja izbranega področja. Prednost znaka je tudi v prepoznavnosti – znaka na splošno in tudi dela, ki ga organizacije vlagajo v presojanje in razvijanje kakovosti.

O decembrski delavnici

K sodelovanju na informativno-izobraževalnem srečanju organizacij, nosilk ZZK, ki se jim ta pravica izteka v letu 2021, smo 15. decembra 2020 pritegnili kar 30 udeležencev.

Skupaj smo podrobno pregledali standarde in merila, ki jih je treba dosegati za pridobitev oz. podaljšanje znaka. S pomočjo praktičnih primerov iz zadnjih štirih postopkov za podeljevanje znaka smo jim predstavili nekatera podrobnejša strokovna priporočila pri izbranih standardih kakovosti (izbor ustreznih dokazil za posamezno merilo, razumevanje meril ipd.). Predstavili smo tudi časovnico postopka za podaljšanje znaka v letu 2021 ter se spomnili strukture spletne aplikacije za oddajo vlog in dokazil organizacij.

 

Dodatne informacije

Več informacij o ZZK je predstavljenih na spletni strani Kakovost izobraževanja odraslih. Dodatne informacije pa lahko dobite tudi pri vodji naloge Strokovna podpora razvoju kakovosti izobraževanja odraslih Jasmini Orešnik Cunja (T: 01 5842 596).

Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS