Branje želimo pripeljati izza domačih in knjižničnih zidov v prostore, kjer je manj prisotno (galerije in muzeji, čakalnice zdravstvenih domov, nakupovalni centri, parki in trgi, celo gozd). Na ta način želimo promovirati predvsem branje za prosti čas in užitek.
Pobudniki NMSB skupaj s partnerji in podporniki med 8. septembrom (mednarodni dan pismenosti) in 7. oktobrom 2024 pripravljamo številne dogodke in dejavnosti. Ti prispevajo k boljšemu prepoznavanju pomena bralne pismenosti in bralne kulture v slovenskem kulturnem prostoru. Več informacij najdete v dogodkovniku na spletni strani NMSB 2024.
Častni pokrovitelj NMSB je Slovenska nacionalna komisija za UNESCO.
Tradicionalno se je začel s posvetom, ki ga organizira Bralno društvo Slovenije v sodelovanju s soorganizatorji. Na dogodku z naslovom Humor rešuje človeka v Cankarjevem domu smo se osredotočili na pomen humorja v literaturi.
NMSB 2024 tradicionalno spremlja javna medijska in plakatno-komunikacijska nacionalna akcija Beremo skupaj (vodi Društvo Bralna značka Slovenije – ZPMS s partnerji). VIZ, splošnim knjižnicam in drugim ustanovam, ki spodbujajo branje, bomo razdelili več tisoč plakatov. K branju vabijo tudi s plakatnih mest Europlakata po vsej Sloveniji.
Ilustracija na letošnjem plakatu Beremo skupaj je delo Suzi Bricelj iz slikanice Nine Mav Hrovat z naslovom O kraljeviču, ki ni maral brati (Mladinska knjiga založba, 2021).
ACS je nacionalno akcijo Beremo skupaj – za znanje in zabavo! organiziral v TVU in z njo spodbudil različne dejavnosti medgeneracijskega branja. Aktivno promovira tudi potujočo razstavo Portreti branja in strokovni priročnik Podobe branja, s katerim želimo branje zasidrati v kulturo izobraževalnih organizacij in okolja, v katerih delujemo.
Več o dogajanju preberite na spletni strani NMSB. Tu naj le še izpostavimo dve letošnji novosti.
Zavod za gozdove in Turistična zveza Slovenije sta se pridružila akciji. 27. septembra, na svetovni dan turizma, bosta skupaj z ACS in GIS vabila k branju v gozdu in obisku gozdnih knjižnic. Osrednji dogodek svetovnega dneva turizma bo ob 17. uri v Zeliščarskem centru JV Slovenije v Škocjanu, kjer je postavljena prva gozdna knjižnica v Sloveniji.
S podporo JAK založba Mladinska knjiga letos prvič pripravlja Festival izvirne slovenske slikanice. Do 22. oktobra, ko praznuje prva zbirka slikanic na Slovenskem, Čebelica, se bodo po vsej Sloveniji zvrstili številni dogodki. Izvirne slovenske slikanice bodo predstavili najvidnejši slovenski avtorji in ilustratorji. Pestro festivalsko dogajanje bo v sodelovanju z vrtci, osnovnimi šolami, kulturnimi in drugimi ustanovami povezovalo različne generacije – najmlajše, njihove starše, babice in dedke.
Z vsemi dejavnostmi NMSB 2024 uresničujemo strateške cilje Nacionalne strategije za razvoj bralne pismenosti 2019–2030, ki jo je Vlada RS sprejela decembra 2019.
Alenka Štrukelj (alenka.strukelj@acs.si), ACS