Članice ZiSSS smo se v času od 24. do 31. marca udeležile mobilnosti v okviru projekta Erasmus+: Usposabljanje zaposlenih v VGC. Tokrat nas je pot vodila na Malto. Ves teden smo imeli priložnosti spoznavati primere dobrih praks za delo z ranljivimi skupinami v IO. Gostiteljska organizacija Lexema nam je pripravila zanimiv in strokovno zelo bogat program.

Ogledali smo si univerzo, na kateri delujejo tudi programi VŽU. Tamkajšnje aktivnosti za različne generacije so zelo podobne našim UTŽO.  V Centru za socialno ogrožene so predstavili svoje programe podpore in pomoči, za piko na i pa smo obiskali še simpatične malčke v centru Child care. Te ustanove se močno razlikujejo od slovenskih vrtcev. Vključeni so dojenčki od treh mesecev do enega leta, katerih starši so zaposleni. Skrb zanje je brezplačna, za hrano in ostale potrebščine morajo poskrbeti starši. V Sloveniji je za predšolsko vzgojo precej bolje poskrbljeno.

Organizacija YCMA izvaja različne projekte za ranljive ciljne skupine, ki so prenosljive v delo naših VGC. Gostitelji so nas prisrčno sprejeli, pripravili vrhunsko predstavitev in nam dali dobre ideje, zato smo takoj našli skupne točke za bodoča partnerstva.

Obiskali smo tudi dve javni srednji poklicni šoli in spoznali sistem srednješolskega izobraževanja. Učilnice za izvajanje poklicnih programov (zdravstva, frizerstva, šiviljstva, trgovine, gostinstva, hotelirstva) so vrhunsko opremljene. Država je namreč za opremo šol pridobila skoraj sedem milijonov evrov, zato so vsem poklicnim šolam omogočili nakup enake opreme, tudi za izvajanje praktičnega pouka. O  tem, da bi šole med seboj tekmovale za dijake, ni bilo ne duha ne sluha.

V Centru Inspire smo spoznali inovativne pristope k delu z ljudmi, ki potrebujejo posebno obravnavo in nego.

Teden naše mobilnosti smo zaključili z ogledom St Jeanne Antide Foundation. Organizacija se ukvarja s pomočjo družinam in ženskam, ki se srečajo z družinskim nasiljem. Predstavili so zanimivo metodo učenja Family literacy, ki je uspešna tako za otroke kot starše. Dobro imajo razvito mentorstvo, prostovoljstvo in podporne skupine za samopomoč.

Vse članice ZiSSS bomo na osnovi videnih praks izvedle vsaj štiri nove aktivnosti  v naših VGC.  Zagotovo bomo posebno  pozornost namenili t. i. Dnevu socialne odgovornosti, spodbujali Evropsko dimenzijo prostovoljstva, družbeno odgovornost, tako da bomo v prostovoljstvo  povabili vidne javne osebe, strokovnjake, ki bodos svojim znanjem  občasno pomagali  ranljivim skupinam odraslih.  Mentorje bomo usposobili za izvajanje metode Family Literacy – opismenjevanje za družine, še zlasti za družine priseljencev.

Izobraževanje odraslih gre vse bolj v smer razvoja življenjskih kompetenc. 

Hvala Lexema – Learning Experiences in Malta in Liberu za odličen teden. Moč in radost učenja sta neizmeren navdih za delo našega združenja.

Polona Trebušak (polona.trebusak@zlu.si), Zasavska ljudska univerza