Letošnji F3ŽO je med 27. in 29. septembrom spet potekal v pisanem vzdušju. Več kot 80 kulturnih točk, 30 predavanj in okroglih miz v strokovnem in izobraževalnem programu in bogata sejemska razstava so privabili več kot 13.600 obiskovalcev.
Prvega dne smo se udeležili slavnostnega odprtja v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma, ki se je pričelo s slovensko in evropsko himno v izvedbi Kvarteta klarinetov Godbe ljubljanskih veteranov. Podeljena so bila priznanja za soustvarjanje festivala in skrb za starejše, ki so jih prejeli Dnevni centri aktivnosti za starejše, dr. Drago Rudel in Sindikat upokojencev Slovenije. Naziv Častni ambasador F3ŽO je prejel župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković.
Že desetič zapovrstjo je bil ACS s partnerji del te uspešne zgodbe. Predstavili smo naše dejavnosti in izdelke, povezane z aktivnim staranjem in medgeneracijskim sodelovanjem. S pogovori in predstavljenimi primeri dobrih praks so predstavniki LU Jesenice, KD Sejalec umetnosti iz Medvod, LU Rogaška Slatina in UTŽO iz Knjižnice Šmarje pri Jelšah obiskovalce vseh generacij spodbujali k učenju, ki traja vse življenje.
Življenje res spiše barvite zgodbe. Sonja Porenta iz KUD Jarem, Spodnje Pirniče, je s svojo izjemno knjigo Tončika v svečani preobleki navdušila tudi novinarko revije Vzajemnost, ki bo knjigo predstavila v novembrski številki. Knjiga je zanimiva za vse. Tisti, ki že vezejo, lahko dobijo spodbudo za svoje delo, drugi pa se bodo prvič srečali z informacijami o ohranjanju oblačilne dediščine. Izposodite si jo lahko tudi v knjižnici ACS.
Ljuba Fišer iz UTŽO na LU Ormož, Marija Metlika, Viktorija Dabič, Darja Smrkolj, Manca Košir in CUDV Draga z Metko Novak so dobitniki Priznanj za promocijo učenja in znanja odraslih, ki se sami nenehno učijo. So navdih drugim in hkrati zgled, da učenje spreminja življenje. V vlogi učečih se so s svojimi zgodbami o navdušenju nad uporabo novega znanja, pisanju knjig, medgeneracijskem učenju, vključevanju v različna usposabljanja, ohranjanju naravne in kulturne dediščine v mimoidočih budili željo po učenju in delovanju. Marija Metlika je ozaveščala o demenci in priporočala tako učenje jezikov kot gibanje, da bi ljudje ostali čim dlje zdravi in samostojni. Ravno Marija je bila magnet za obiskovalce, tudi zaradi številnih poznanstev.
Notranjo moč, ki nas je presenetila pri nekaterih sogovornikih, ljudje črpajo ravno iz radovednosti, učenja, spoznavanja novega, očaranosti nad nenehnim spreminjanjem. Hkrati jo najdejo v sprejemanju tega, česar se ne da spremeniti … Tako smo doživeli tudi Manco Košir. Pa še koga, ki je obstal ob naši stojnici in spregovoril o vsem mogočem, tudi o sebi: Aksinjo Kermauner, Natalijo Spark, Natalijo Planinc, Nives Ličen, Božo Bolčina, Edito Mlakar, Darjo Brezovar. Obenem smo snemali intervjuje udeleženk (Darja in Marija), sodelavk (Majda iz LU Jesenice, Dragica iz JZ Cene Štupar) ter druge razstavljavce, ki se ukvarjajo s trajnostjo (dva ekološka pridelovalca in društvo za trajnostni razvoj Duh časa).
Obiskovalci so večinoma povpraševali po brezplačnih možnostih neformalnega učenja in izobraževanja, tako da je bilo živahno tudi v našem svetovalnem kotičku. Z nekaterimi je bilo prav prijetno poklepetati. Najbolj so jih zanimale vsebine, kot so zdravje, vrtnarjenje, učenje tujih jezikov za hobi, računalništvo za vsakdan in osebnostna rast. Koristne nasvete so prejeli od svetovalcev iz štirih središč ISIO in SSU iz Novega mesta, Ljubljane in Kranja. Na nadaljnje svetovanje smo jih usmerili na LU, UTŽO in knjižnice ter jim predstavili povezavo do portala Kam po znanje, izobraževalne ponudbe ACS in drugih projektov ACS ter ePlatforme za izobraževanje odraslih v Evropi – EPALE. Obiskovalci so bili veseli tudi balonov, papirnih kock in razglednic TVU.
F3ŽO je poleg sejemskega dela ponudil tudi strokovni in izobraževalni program z aktualnimi vsebinami.
S partnerji smo utrinke s festivalskega dogajanja delili tudi na Facebooku; #f3zo.
Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS