Letošnje leto je za LU Celje posebno. Praznujemo namreč častljivih 100 let delovanja in izobraževanja. Javni zavod z najdaljšo tradicijo vseživljenjskega učenja v Sloveniji je prepoznaven v lokalnem okolju in tudi širše. Izvajamo namreč kakovostne izobraževalne programe ter sodelujemo v številih nacionalnih in evropskih projektih. 

Začetki delovanja LU Celje segajo v oddaljeno leto 1921, ko so pod imenom Ljudskega vseučelišča izvedli prvo predavanje za odrasle. Začelo se je s Klubom naprednih slovenskih akademikov. Prvo predavanje, o francoski revoluciji, je izvedel Emilijan Lilek. Ustanova je bila izpostavljena številnim izzivom in prelomnicam, pa vendar ves čas negujemo njeno temeljno poslanstvo, tj. posamezniku in skupnosti omogočiti kakovosten dostop do učenja in izobraževanja.

Računalniške delavnice za starejše
V sto letih smo se sprehodili od cikla poljudno-znanstvenih predavanj do izobraževanj na daljavo. Spreminjali so se tako programska ponudba kot tudi pristopi k poučevanju. V razmahu industrije je prebivalstvo potrebovalo dodatna tehnična znanja in strokovna usposabljanja. Sredi devetdesetih let se je v IO začel izražati precejšen razvojni premik, saj so nastali številni novi javnoveljavni programi, nove oblike neformalnega učenja, podporne dejavnosti ipd. Zanimivo pa je, da so kljub številnim programskim spremembam nekatera področja in z njimi povezana problematika še vedno stalnica. Tako smo že v preteklosti organizirali Šolo za življenje (za starše in mladostnike), kar danes sodi v projekt Družinski center.
Dr. Karel Gržan na predavanju

Spreminjale so se tudi ciljne skupine, s katerimi delamo. Nekdanja delavska univerza je večinoma izobraževala in usposabljala delavce, danes pa poleg tega vedno več časa in pozornosti usmerjamo v delo z ranljivimi ciljnimi skupinami (priseljenci, brezposelnimi, zaprtimi osebami, osipniki, upokojenci, starejšimi zaposlenimi, nižje izobraženimi idr.). Tako vstopamo v življenjske situacije lokalnega prebivalstva.

Doživeli smo veliko vzponov in padcev, a so pravilne odločitve odločevalcev, vizija in predano delo kolektiva prispevali k temu, da je LU Celje danes sodobno izobraževalno središče. V zadnjih letih smo s svojimi aktivnostmi, formalnim in neformalnim izobraževanjem, svetovalno dejavnostjo, nacionalnimi in evropskimi projekti postali prostor za vse ciljne skupine, ki iščejo nova znanja, kompetence in priložnosti.

Ob jubileju smo organizirali slavnostno prireditev, odprli razstavo in izdali publikacijo, v kateri je prvič v zgodovini osvetljen razvoj LU Celje skozi čas.

Maja Krivec (maja.krivec@lu-celje.si), LU Celje

Skip to content