Skip to content

V sredo, 21. maja, je Lavričev trg v Ajdovščini zaživel kot prostor srečevanja, izmenjave znanja in medgeneracijskega povezovanja. Parada učenja je tudi letos potrdila, da je učenje več kot le pridobivanje informacij – je način življenja, ki nas povezuje, krepi skupnost in spodbuja ustvarjalnost v vseh življenjskih obdobjih.

Rdeča nit letošnje Parade je bilo povezovanje – ljudi, znanja in navdiha. V ospredje so stopile osebne zgodbe posameznikov, ki s svojo radovednostjo, vztrajnostjo in izkušnjami aktivno sooblikujejo lokalno skupnost. Obiskovalci so prisluhnili razmišljanjem vrhunske športnice Andreje Slokar, prejemnice priznanja ACS Zdenke Žigon ter mladih iz programa PUM-O+. Vsak na svoj način so potrdili, da se učimo povsod – doma, v naravi, na delovnem mestu, med vrstniki in v stiku z drugimi.

Prav njihove misli so številnim udeležencem odprle pogled na resničen pomen VŽU – kot notranje moči, ki nas spodbuja, da rastemo, premagujemo strahove in ohranjamo radovednost.

Naredi stvari, ki se jih bojiš – tudi če ti ne uspe v prvem poskusu, ni noben problem. Ne poznam veliko ljudi, ki jim uspe v prvo. In je prav lepo, da je tako, ker se iz tega ogromno naučiš.

Andreja Slokar

Njuna razmisleka sta na izrazit in pristen način osvetlila temeljno sporočilo Parade učenja: da ima znanje ključno vlogo pri osebnem razvoju posameznika ter pri oblikovanju vključujoče, ustvarjalne in odporne skupnosti, v kateri imajo izkušnje posameznikov pomembno mesto pri gradnji skupnega razumevanja in napredka. V okviru dogodka so se predstavile številne lokalne organizacije, ki s svojim delovanjem prispevajo k širjenju kulture vseživljenjskega učenja: MC Hiša mladih, MDPM Ajdovščina, Garaža, Fitka, Dnevni center Rdečega križa, Društvo MOST, Univerza Nova Gorica, KK Črn Trn, Plesni center ADC, Plesna šola EL1 in druge.

Vsaka od njih je na svoj način pokazala, kako pomembno je sodelovanje in kako lahko različne ustanove skupaj ustvarjajo spodbudno okolje za osebno rast in vključevanje. Program je bil namenjen širokemu krogu obiskovalcev in je združeval raznolike dejavnosti – od ustvarjalnih in tematskih delavnic do čutno izvedenih pevskih nastopov. Pozornost je pritegnila tudi predstavitev sodobne tehnologije in robotike. Interaktivni prikazi so navdušili. Najmlajši so se z veseljem preizkusili v dirki s poganjalčki, kar je na obraze privabilo številne nasmehe. Dogodek je potekal v sproščenem in vključujočem vzdušju, kjer se je učenje prepletalo z gibanjem, radovednostjo in doživetji – na način, ki ga je bilo mogoče začutiti in živeti.

Znanje je nekaj, kar lahko predaš naprej – in s tem spodbujaš radovednost tistih, ki pridejo na različne dejavnosti. Potem tudi sam začneš iskati naprej – po literaturi, po znanju.

Zdenka Žigon

prejemnica priznanja ACS

Parada učenja ni le enodnevna prireditev, temveč pomembna priložnost za krepitev vezi v lokalni skupnosti in za osvetlitev pomena vseživljenjskega učenja kot temeljne vrednote sodobne družbe. Poudarja, da je učenje večplastno, vključujoče in predvsem trajno – proces, ki nas spremlja v vseh vlogah in življenjskih obdobjih.

Na LU Ajdovščina ostajamo predani temu poslanstvu. Verjamemo, da prav s takšnimi dogodki utrjujemo zavest o tem, da je znanje dostopno in pomembno za vse – in da lahko vsak posameznik s svojo zgodbo prispeva k skupni rasti. Hvala vsem, ki ste soustvarili dan, v katerem je znanje resnično živelo med ljudmi – iskreno, povezovalno in srčno.

Neja Fakin (neja.fakin@lu-ajdovscina.si), LU Ajdovščina