Skip to content

Obisk visokih predstavnikov na Ljudski univerzi Ajdovščina

Na LU Ajdovščina smo gostili predstavnike EK ter MKRR. Predstavili smo jim projekte EU in njihove učinke. Izpostavili smo izzive, s katerimi se srečujemo pri njihovem izvajanju v lokalnem okolju.

Obiskali so nas so se Patrick Paquet, vodja enote za Nemčijo, Avstrijo, Slovenijo in Hrvaško pri Generalnem direktoratu za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje ter namestnik generalnega direktorja za zaposlovanje, spretnosti in socialne politike, Jana Trošt, predstavnica EK pri Generalnem direktoratu za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje, Dijana Pirc, vodja Sektorja za sklade, ter Darja Zorko Mencin iz Sektorja za sklade na MKRR, Uradu za evropsko kohezijsko politiko.

Uvodoma smo predstavili naše delo in vlogo kot osrednjega ponudnika IO v lokalnem okolju. Poudarili smo, kako ključna je mreža 35 javnih organizacij za izobraževanje odraslih v Sloveniji, saj zagotavlja dostopnost do izobraževalnih programov in svetovalnih storitev v lokalnih okoljih. LU se zavedamo pozitivnih učinkov povezovanja v skupnosti, zato sodelujemo s številnimi organizacijami, institucijami in podjetji.

Po uvodnem nagovoru so strokovne sodelavke predstavile izbrane projekte EU. Maja Lemut je ob projektu IPO – Izobraževalni programi za odrasle v Goriški regiji – poudarila pomen teh programov za krepitev temeljnih kompetenc in zaposljivosti odraslih. Mateja Marc je predstavila  VGC in njegov pomen za krepitev sodelovanja generacij ter socialne vključenosti. Anja Jamšek Furlan je predstavila nov projekt Finančna razgledanost, ki je namenjen izboljšanju finančnih spretnosti in znanja odraslih. Alenka Magajne pa je opisala program PUM-O+ kot izjemno uspešen program, ki ga izvajamo že 25 let in je bil nagrajen na najvišjih ravneh. Poudarila je tudi pomen dela z ranljivimi skupinami mladih, ki se vključujejo v program, ter njihovo opolnomočenje.

Kako doseči ranljive?

Kot izvajalci projektov se soočamo s številnimi izzivi. Ranljive skupine pogosto ostanejo na drugem bregu, odvisni smo od projektnega financiranja, širitev javne službe je za nas vitalnega pomena. Predvsem pa je bilo jasno razvidno, da moramo skupaj načrtovati dolgoročno strategijo in ukrepe za izvajanje tovrstnih programov in storitev v prihodnje.

Na primeru programa PUM-O+ se je skozi pogovor izpostavila potreba, da se takšni programi trajno umestijo v nacionalni sistem, saj so se izkazali za uspešne in nujno potrebne. To odpira tudi vprašanje sistemske umeščenosti programov za dvig temeljnih kompetenc, ki jih izvajamo v okviru projekta IPO – Izobraževalni programi za odrasle v Goriški regiji (JR Kompetence 23–29), v javno mrežo izvajalcev IO. Tudi večgeneracijski centri so primer dobre prakse, ki mora prerasti projektne okvire in najti prostor v sistemu.

Poudarili smo svojo vpetost v mrežo izvajalcev, saj smo člani ZLUS, in tesno sodelovanje s pristojnimi ministrstvi, predvsem MVI ter MDDSZ.

Politika se zanima za prakso in izzive

Ob visokem obisku se čutimo počaščene. Takšni obiski so dokaz, da na najvišjih političnih ravneh obstaja zanimanje za izvajanje politik v praksi. Obisk je nas svojevrstno priznanje, saj smo prepoznani kot primer dobre prakse pri izvajanju EU projektov. Gostje so pohvalili naše delo in prizadevanja v IO v najširšem smislu. Vsi udeleženci srečanja smo se strinjali, da je bil obisk koristen za obe strani ter da sta dialog in sodelovanje ključnega pomena tako za nadaljnji razvoj IO kot doseganje ciljev, ki jih imamo kot družba.

Eva Mermolja (eva.mermolja@acs.si), LU Ajdovščina