Priročnik Moja karierna pot je nastal z namenom, da bi posameznik naredil odločilni korak k rešitvi. Pripravili smo ga znotraj dejavnosti Svetovalnega središča Novo mesto v okviru projekta ISIO in Dejavnost informiranja in svetovanja ter ugotavljanja in vrednotenja neformalno pridobljenega znanja od 2016 do 2022 ter podpornih dejavnosti v izobraževanju odraslih.

Namenjen je torej vsem iskalcem zaposlitve, ki se ob vstopanju na trg dela pogosto srečujejo z ovirami, vsem, ki lahko ostanejo brez zaposlitve in se lahko izognejo prehodu v brezposelnost, kot tudi tistim, ki iščejo novo zaposlitev ali pa želijo izboljšati kompetence s področja komunikacije, učenja učenja in načrtovanja časa ter organizacije.

Gradivo je zastavljeno zelo praktično, podprto z veliko primeri in vajami, s katerimi posamezniki lahko krepijo svoje kompetence. Vse opravljene aktivnosti znotraj posameznega tematskega sklopa prinesejo eno »značko« (ki pomeni potrditev teh znanj). Svetovalke v Svetovalnem središču Novo mesto ob vodenih delavnicah s pomočjo priročnika ali individualnimi razgovori posameznikom pomagamo razvijati kariero na šestih tematskih področjih. Udeleženec se lahko z novo usvojenim znanjem lažje odloči o svojem izobraževanju, usposabljanju, poklicu, zaposlitvi, hkrati pa načrtuje in usmerja svojo individualno življenjsko pot pri učenju, delu ali novi zaposlitvi in v drugih okoljih.

Proces individualnega svetovanja poteka tako, da svetovalec udeleženca vodi in mu pomaga pri iskanju odgovorov in najboljših rešitev za svojo situacijo, pridobi znanje o prirojenih sposobnostih, interesih in vrednotah, povečano zaupanje v svoje zmogljivosti, nove zamisli o prihodnjem delu in spiše akcijski načrt za svoje prihodnje delovno življenje. Poleg tega pa so delavnice ali individualna srečanja podprta s spremljanjem aktivnosti. Svetovalke namreč nudijo ustrezno podporo udeležencem pri usvajanju novih znanj. Na takšen način želimo povečati uspešnost udeležencev pri iskanju zaposlitve ali pa pripomoči k učinkovitejši uporabi sodobnih pristopov oziroma vključitev v druge oblike zaposlitve. Udeleženci si s pomočjo novo pridobljenega znanja in informacijami, ki jih pridobijo s pomočjo priročnika ter od svetovalk, izboljšajo svoje zaposlitvene možnosti, učne sposobnosti in lažje obvladujejo vsakodnevne aktivnosti. Pridobljeno znanje se lahko uporablja tudi za spodbujanje dela v skladu s postavljenimi usmeritvami ali iskanju (nove) zaposlitve.

Pomembno je, da si udeleženec od podpori svetovalk in priročnika ustvari konkreten plan dejavnosti ali pomožen načrt, kjer si določi svoje (karierne) cilje, saj je v kontekstu vseh sprememb na trgu delovne sile, fleksibilnosti zaposlovanja in drugačnih delovnih pogojev.

Ana Marija Blažič (anamarija.blazic@ric-nm.si), RIC Novo mesto

Skip to content