Na NIJZ smo marca zaključili prilagojeno mednarodno raziskavo. Vključeni so bili mladostniki med 15. in 26. letom starosti, ki sodelujejo v PUM-O. Namen raziskave je bil preučiti zadovoljstvo s programom, njihovo samooceno zdravja, življenjski slog in tvegana vedenja. Raziskavo smo izvedli prvič, pomagali so mentorji PUM-O. Vsebina spletnega vprašalnika je bila prilagojena po mednarodni raziskavi Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju, ki jo v Sloveniji izvajamo od leta 2002. Anketiranje je potekalo med oktobrom 2019 in marcem 2020, zajeli smo 120 mladostnikov iz več kot desetih izobraževalnih centrov PUM-O po Sloveniji.

Rezultati kažejo, da je s programom PUM-O zadovoljnih 72,3 % udeležencev. Med seboj se dobro razumejo in drug drugega sprejemajo. Večina (74 %) jih meni, da dosegajo cilje, zastavljene v svojih kariernih načrtih, 83% pa jih navaja, da so z mentorji povezani in jim zaupajo. 62,5 % jih svoje zdravje ocenjuje kot odlično ali dobro, 62,1 % pa jih je z življenjem zadovoljnih. Med tednom se jih 38,7 % srečuje z nespečnostjo, 39,0 % pa s pogosto razdražljivostjo, kar je občutno več kot pri 17-letnikih, ki se šolajo v srednjih šolah (HBSC, 2018). V primerjavi s slednjimi mladi v PUM-O tudi redkeje zajtrkujejo, jedo manj sadja in zelenjave, pogosteje pa uživajo energijske pijače in sladkarije. Pogosteje poročajo tudi o samomorilnih mislih, uporabi drog (30,3 % je že poskusilo kokain) ter tveganem spolnem vedenju.

Prva tovrstna raziskava kaže, da so udeleženci PUM-O zadovoljni z mentorji in programom, vendar jih dobra tretjina ni zadovoljnih z življenjem. Slabše ocenjujejo svoje zdravje in imajo nezdrav življenjski slog. Ugotovitve raziskave nudijo uvid v značilnosti te ranljive skupine mladih in so lahko dobro izhodišče za načrtovanje novih strategij krepitve zdravja zanje.

Helena Jeriček Klanšček, Gorazd Levičnik, Vesna Pucelj (vesna.pucelj@nijz.si), NIJZ