Jost Reischman velja za dinamično silo, ki gradi mostove med teorijo in prakso v IO. Študiral je pedagogiko, psihologijo in sociologijo. Leta 1999 je bil sprejet v Mednarodno dvorano slavnih za nadaljevalno izobraževanje in izobraževanje odraslih (IACE HoF). Njegovo lansko delo s podnaslovom Prispevki k vedi, ki se uveljavlja (ang. Contributions to an emerging discipline) so v dar dobili predstavniki generacije HoF 2024, med katerimi je vodja Središča za obveščanje in ozaveščanje z ACS mag. Zvonka Pangerc Pahernik.

V knjigi so zbrani prispevki, ki jih je avtor v različnih publikacijah objavil v angleščini. To ni njegov materni jezik, poleg tega zaznava razlike med ameriškim in evropskim pojmovanjem andragogike. Medtem ko je v Ameriki vezana predvsem na koncept tamkajšnjega strokovnjaka Malcolma Knowlesa, je v Evropi andragogika pogosto del poimenovanj akademskih in raziskovalnih ustanov. Kot primer navaja imena našega zavoda, ACS, in nekaterih drugih institucij.

V Uvodu med drugim pojasnjuje besedo bildung, ki se v nemško govorečih in skandinavskih deželah uporablja v pomenu vzgoja in izobraževanje, tudi odraslih.

Bildung is relatively young term in the German language. It was popularized by Martin Luther, when transtating Bible into German language. When he had to translate the Imago Dei concept – humans are and have to be the image (Bild) of God – he used the word Bildunge.

 

Jost Reischman

Andragogy, str. 8

Prispevki so razporejeni v šest vsebinskih sklopov. V prvem je opisal svojo biografsko pot, predvsem svoje izkušnje s pisanjem v angleščini. V drugem se je osredotočil na temeljne pojme. Največ pozornosti pritegne naslov poglavja Andragogika – ker IO ne prispeva k akademskosti okolja. Tretji sklop je namenil konceptom, četrtega pa primerom iz prakse. V predzadnjem poglavju se je posvetil mednarodnim primerjavam in se osredotočil na t. i. nemški pogled. Šesti je seznam njegovih publikacij v angleščini.

Andragogika kot študijski program obstaja na številnih univerzah po svetu. ICAE in ISCAE sta vedno zanimivejši za številne ustanove in imata dolgo tradicijo. Dve tretjini strokovnjakov, vključenih v HoF, je povezanih z univerzami. Na teh dejstvih Jost Reischman utemeljuje trditev, da je andragogika zrela veda in je torej čas, da to priznanje tudi dobi.

Knjiga je na voljo za izposojo v Knjižnici ACS.

Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS

Skip to content