24. oktobra smo uspešno izpeljali strokovni dogodek Izzivi svetovanja za znanje zaposlenih, ki smo ga pripravili v okviru projekta ESS Strokovna podpora informativno svetovalni dejavnosti in vrednotenju neformalno pridobljenega znanja 2016–2022, krajše Svetovanje za zaposlene. V Veliki dvorani MIZŠ je 66 udeležencev, predstavnikov izvajalcev, strokovne javnosti in drugih deležnikov, z zanimanjem prisluhnilo plenarnim prispevkom ter se v drugi polovici dogodka aktivno vključilo v delo skupin. Dogodek je moderirala mag. Tanja Vilič Klenovšek, vodja projekta.

V prvem prispevku, Predstavitev rezultatov prve polovice izvajanja projekta ESS Svetovanje za zaposlene, je Urška Pavlič prikazala podatke, ki kažejo, da je bilo na polovici izvajanja projekta v svetovanje vključenih že 65 % svetovancev (cilj projekta je vključitev v svetovanje za izobraževanje vsaj 20.000 zaposlenih). 85 % jih tudi že dosega kazalnike rezultata projekta, kar pomeni, da se jih je toliko že vključilo v različne programe izobraževanja in usposabljanja oziroma v postopke za pridobitev različnih certifikatov. Predstavljeni so bili tudi rezultati, ki jih je v projektu dosegel ACS.

Z dogodkom smo želeli še posebej osvetliti in okrepiti sodelovanje s kadrovskimi službami v podjetjih, zato smo v nadaljevanju prisluhnili stroki oziroma praksi s področja menedžmenta razvoja človeških virov.

Dr. Andrej Kohont je v svojem prispevku z naslovom Menedžment človeških virov: stično področje za svetovanje v izobraževanju in usposabljanju zaposlenih predstavil naloge, vloge in igralce na področju menedžmenta človeških virov, strateško umeščenost in razvoj zaposlenih, vlogo oziroma položaj menedžmenta človeških virov v malih podjetjih ter priložnosti za sodelovanje na področju izobraževanja in usposabljanja zaposlenih.

Gregor Rajšp je v prispevku Slovenska kadrovska zveza – Z razvijanjem ljudi soustvarjamo družbo predstavil Slovensko kadrovsko zvezo in kako se je skozi čas spremenila vloga kadrovske službe v podjetjih, predvsem pa je, tudi skozi pogled kadrovika iz prakse, odstrl konkretne možnosti sodelovanja svetovalcev v izobraževanju odraslih s kadrovskimi službami.

V izmenjavo pogledov in izkušenj stroke smo želeli vključiti vse prisotne, zato smo delo v nadaljevanju organizirali v štirih skupinah: Partnerstvo s kadrovsko službo, Terensko delo in promocija, Rezultati in učinki svetovanja ter Vsi vidiki naše kakovosti – s poudarkom na kakovosti svetovalnega procesa. Za uvod v delo skupin so povabljeni svetovalci pripravili strokovne prispevke na temo skupine, nato je sledila razprava. Skupine so po razpravi oblikovale tudi zaključke, ki so smernice nadaljnjega razvojnega in praktičnega dela.

Vsi prispevki in zaključki delovnih skupin bodo objavljeni med rezultati na spletni strani projekta.

Urška Pavlič (urska.pavlic@acs.si), ACS