Skip to content
Na ACS smo v sklopu projekta Strokovna podpora informativno svetovalni dejavnosti in vrednotenju neformalno pridobljenega znanja 2016–2022 izdali nov priročnik. Projekt s krajšim imenom Svetovanje za zaposlene 2016–2022 financirata EU iz ESS in MIZŠ.

Priročnik je namenjen  predvsem svetovalcem v izobraževanju odraslih, ki najdejo v njem posodobljeni strokovni okvir za načrtovanje in izpeljavo svetovalnega procesa na dveh ravneh:

  • v sodelovanju s podjetji in drugimi delovnimi organizacijami, ki omogočajo neposreden pristop do zaposlenih;
  • pripravo in izpeljavo kakovostnega svetovalnega procesa z odraslimi kot posamezniki, pri čemer so zaposleni obravnavani kot specifična ciljna skupina.

K branju vabimo tudi strokovne delavce, ki delate na področju izobraževanja in razvoja kadrov v delovnih organizacijah.

Avtorice priročnika smo Nevenka Alja Gladek, dr. Eva Boštjančič, mag. Andreja Dobrovoljc, Vera Mlinar, Urška Pavlič in mag. Tanja Vilič Klenovšek. V nadaljevanju na kratko predstavljam vsebino vseh petih poglavij. V 1. poglavju so opisane strateške in strokovne podlage svetovanja za zaposlene kot specifično ciljno skupino. V 2. so predstavljeni različni pristopi k svetovanju za zaposlene, pomen razvijanja kulture učenja ter zagotavljanja trajnostnih učinkov izobraževanja in usposabljanja zaposlenih. Zajeti so tudi specifičnost svetovanja na daljavo, vloga promocije in terenskega dela ter pomen partnerskega sodelovanja s sindikati. Podrobno je razčlenjenih pet korakov svetovalnega procesa z zaposlenimi v podjetju oziroma delovni organizaciji.

3. poglavje zajema celostno pripravo in poglobljeno izpeljavo kakovostnega svetovalnega procesa s posameznikom v petih korakih. Opisuje kompetence svetovalcev, potrebne za razvijanje in ohranjanje njihove poklicne drže. V 4. poglavju so predstavljeni svetovalni pripomočki in njihova vloga pri svetovanju za zaposlene. Kratko so predstavljene tri tematske zbirke svetovalnih pripomočkov, ki so izšle v projektu Svetovanje za zaposlene 2016–2022, in sicer za načrtovanje in razvoj kariere, učenje učenja ter vrednotenje znanja in spretnosti. Dostopne so tudi v Digitalni bralnici. Zaključno poglavje obsega 26 svetovalnih pripomočkov in orodij, pripravljenih za neposredno uporabo. Razdeljeni so v dva sklopa:

  • v prvem so svetovalni pripomočki za izpeljavo svetovanja za zaposlene, ki podpirajo proces svetovalčevega sodelovanja s podjetjem oziroma delovno organizacijo;
  • v drugem so svetovalni pripomočki za izpeljavo svetovalnega procesa s posameznikom, ki so v pomoč svetovalcu za sistematično in poglobljeno svetovalno delo.

Priročniku smo dodali še preglednico uporabe vseh omenjenih svetovalnih pripomočkov v svetovalnem procesu. Vanjo smo vključili tudi vse druge pripomočke, ki smo jih v obdobju 2019–2021 strnili v tri tematske zbirke: za načrtovanje in razvoj kariere, učenje učenja ter vrednotenje znanja in spretnosti. Vseh svetovalnih pripomočkov je namreč kar 118. Preglednica svetovalcem lajša poseganje po njih v pravih trenutkih svetovalnega procesa.

Čeprav smo večino od 180 izvodov priročnika in preglednice že razdelili med svetovalce in druge strokovne delavce v izobraževanju odraslih, jih je nekaj še na voljo. Priročnik je dostopen tudi v elektronski obliki.

Veseli bomo povratnih sporočil vseh, ki boste priročnik in preglednico uporabili pri svojem delu.

Nevenka Alja Gladek (alja.gladek@acs.si), ACS