27. aprila je EUROSTAT objavil najnovejše podatke o vključenosti odrasle populacije v evropskih državah, med njimi tudi Slovenije. Upoštevani so podatki za leto 2021. Rezultati so presenetljivi.
Vključenost odraslih oziroma stopnja udeležbe odraslih v VŽU je tudi krovni kazalnik, opredeljen v novi ReNPIO za obdobje 2022–2030. Slednja opredeljuje tri krovne kazalnike na področju udeležbe odraslih v vseživljenjskem učenju. Analizirali smo prvega, saj je bilo njegovo doseganje v prejšnjem nacionalnem programu ReNPIO 2013–2020 najslabše.
Ta krovni kazalnik, ki je kot prvi opredeljen v novi ReNPIO 2022–2030, se glasi: Stopnja udeležbe prebivalstva v starosti od 25 do 64 let v VŽU se bo z 8,4 % v letu 2020 povečala na 19 % v letu 2030. Kazalnik se meri vsako leto, in sicer za obdobje štirih tednov pred merjenjem po raziskavi Aktivno in neaktivno prebivalstvo.
Rezultati za Slovenijo so v letu 2021 primerjalno z letom 2020 izjemni, saj Slovenija beleži največji dvig vključenosti odraslih v starosti med 25 in 64 let v VŽU med državami EU27. V letu 2021 smo namreč v naši državi dosegli kar 18,9-odstotno vključenost. To pomeni, da smo peta država po stopnji vključenosti med državami EU27. Pred nami so le Švedska, Finska, Nizozemska, in Danska. Ti rezultati so vidni v grafu na sliki.
Primerjava stanja med letoma 2020 in 2021 kaže veliki skok Slovenije v stopnji udeležbe odraslih v VŽU v lanskem letu.
Za strokovnjake in raziskovalce v izobraževanju odraslih je to velik izziv. Odgovoriti morajo na ključna vprašanja in poiskati vzroke za tako izjemen dvig števila vključenih odraslih. Šele rezultati dodatnih raziskav bodo pokazali, kateri ukrepi, strategije in aktivnosti so pripomogli k takemu izidu ter kako nadaljevati razvoj in politiko področja.
Nadaljnje raziskovanje je pokazalo, da se v izobraževanje in učenje v večji meri še vedno vključujejo odrasli, ki imajo v izhodišču višjo izobrazbo. Stopnja udeležbe se je zvišala v vseh starostnih skupinah. Visoka je v starostnih skupinah do 50 let, najvišja pa v starostni skupini 25–34 let, kar 28-odstotna. Vendar je dvig stopnje udeležbe v tej ciljni skupini najmanj izrazit (41 %), kar je posledica visoke stopnje udeležbe že v letu 2020. Izrazit, nad 60-odstotni dvig stopnje udeležbe med leti 2020 in 2021 je zaznati v starostnih skupinah nad 35 let. Najizrazitejši dvig udeležbe pa je v starostni skupini 45–54 let, in sicer kar 64-odstotni. Pomemben je tudi dvig udeležbe v starostnih skupinah 50–64 let (62 %) in 55–64 let (62 %). Tako lahko sklepamo, da že bolje dosegamo starejše ciljne skupine odraslih in vanje več vlagamo. Razkorak med udeležbo starejših ciljnih skupin v primerjavi z mlajšimi je ostal velik.
To je le manjši del analize in prikaza najnovejših statističnih podatkov, ki jih prinaša EUROSTAT. Baza podatkov je še bistveno bogatejša. Nudi dodatne analize in križanja podatkov, tako da bomo lahko pridobili dobre temelje za nadaljnje načrtovanje in razvoj strategij, ukrepov in aktivnosti na področju razvoja izobraževanja odraslih v Sloveniji. Podrobnejša analiza je objavljena v rubriki Info-Mozaik.
Mag. Andrej Sotošek (andrej.sotosek@acs.si), ACS