Septembra smo opravili tri pohode po evropski pešpoti E-6: z Limbarske gore preko Golčaja do Trojan z zaključkom v Motniku. Drugi je bil pohod na Kozlek in tretji Janče–Trebeljevo–Grosuplje (na naslovni fotografiji). Občudovali smo krasno slovensko pokrajino in spoznali nekaj novih vasi.
Organizirali smo inkluzijski pohod iz Kočevja do Koče pri Jelenovem studencu. V organizaciji KPŠRD Karel Jeraj smo bili na strokovni ekskurziji v Planici, kjer smo si ogledali Planico, Prevčevo zbirko in se seveda povzpeli na velikanko. Na poti domov smo se ustavili v Radovljici. Ogledali smo si Čebelarski muzej ter Lekarniški in alkimistični muzej.
Vreme nam je preprečilo dva pohoda, in sicer na Pečke na Pohorju in res težko pričakovani Triglav. Se pa lahko inPlaninec v septembru pohvali z 9. rojstnim dnevom in dvema priznanjema: za posebne dosežke v okviru natečaja Naj prostovoljec leta 2023 (PZS: InPlanincem priznanje za posebne dosežke) ter priznanje HR&M za inovativno vključevanje na Slovenski planinski poti (PZS: Priznanje HR&M 2024 v rokah inPlanincev za inovativno vključevanje na Slovenski planinski poti). Iskrene čestitke!
V oktobru sem se lahko udeležila le dveh pohodov. Po zasavski planinski poti smo šli z gibalno oviranimi iz vasi Turje preko Kopitnika na Gore. Posebno zanimiv je bil drugi, po evropski pešpoti iz Razborja preko Slemena do Belih vod. Na poti smo si namreč ogledali številne znamenitosti. Hodili smo po soteski Hudega potoka pod Belimi vodami. Tu se nahaja Mornova zijalka, kulturni in naravni spomenik. Poseljena je bila v času po zadnji ledeni dobi.
InPlaninci so bili že tradicionalno na dobrodelnem teku in pohodu v Dragi pri Igu. Sledila sta še dva pohoda po evropski pešpoti: z Velike Kope preko Male Kope v Slovenj Gradec in s Svetega Jošta na Rovtu pod Menino preko Črete do Mozirja. Žal se niti teh treh niti lunohoda do Nebes nisem mogla udeležiti.
V novembru smo si na inkluzijskem pohodu pod strokovnim vodstvom ogledali cerkev sv. Areha na Pohorju. Od Ruske koče smo se sprehodili proti Žigartovemu vrhu. Na pohodu so se nam pridružili udeleženci Bitcoin konference ob 10-letnici podjetja NiceHash, ki se ukvarja s kriptovalutami. V Mariboru smo nato prisostvovali slovesnosti ob podelitvi zahvale inPlaninca temu zvestemu podporniku.
Tudi naslednji pohod je bil inkluzijski, po zasavski planinski poti na Lisco. Sodelovala sta naša ambasadorja Marija in Andrej Štremfelj. Pohodniki smo šli po strmejši poti mimo cerkve sv. Jošta. V Tončkovem domu smo se družili ob krajšem programu. Zaradi radodarnega sonca ni manjkalo dobre volje.
Tako višina kot strmina sta bila izziva pohoda s člani PD Slovenska Bistrica iz Robanovega kota na Strelovec (1763 m). Razgledni greben nam je ponudil prekrasen pogled na Ojstrico, Krofičko in druge vrhove. Nazaj grede smo imeli prijeten postanek na kmetiji Knez visoko nad Robanovim kotom, pohod pa smo zaključili v Nazarjah.
Zadnji konec tedna v tem mesecu smo preživeli na Brinjevi gori nad Zrečami. Sašo Kronegger je vodil evalvacijo, nas veliko naučil in nam polepšal druženje z igranjem na kitaro. Večer nam je polepšal tudi naš Duo Simi, naslednjega pa naša Irena Temlin z odlično odigranim komično satiričnim monologom iz venčka kratkih komedij Oh, te nore ženske Alda Nicolaia.
Druženje smo zaključili z izletom v snegu in si pod strokovnim vodstvom ogledali dve očarljivi cerkvi: Matere Božje in svete Neže. S panojev smo izvedeli, da so arheološka izkopavanja na Brinjevi gori razkrila številna antična najdišča.
V decembru smo se podali do Blejske koče na Lipanski planini in od tu do razglednega vrha Mrežce (1965 m), tudi tokrat v družbi planincev PD Slovenska Bistrica. To je bil prekrasen s soncem obsijan pohod v snegu. Z vrha smo občudovali Triglav, Rjavino, Veliki in Mali Draški vrh in druge vrhove.
Na pohodu po evropski pešpoti iz Kubeda preko Šmarij do Strunjana smo spoznali hkratno pridelavo zelenjave in rib v akvaponičnem vrtu nad Strunjanom. Gre za nov trend pridelave hrane, ki je zelo aktualen še posebno v naših zelo slabih samooskrbnih razmerah.
Pohode v letu 2024 smo zaključili s tradicionalnim večernim pohodom Po poti treh zvonov, krožni poti Žiganja vas–Sebenje–Udin boršt–Žiganja vas. V obeh vaseh gojijo tradicijo uličnih jaslic. Vsake so zelo posebne, nekatere miniaturne, ob cerkvi Sv. Urha pa je motiv uprizorjen v živo. Prisostvovali smo zanimivemu programu. Ogledali smo si vaški sejem, božično zgodbo, pričakali prihod Božička in obdarovanje otrok, srečelov in zabavo z DJ-jem.
InPlaninci smo doživeli lepe pohode, spoznali številne nove kraje in lepote narave. Naučili smo se marsičesa novega, saj ti pohodi pomenijo tudi vseživljenjsko učenje. Na vsakem pohodu in izletu se učimo, kako še lepše sobivati, pomagati drug drugemu in tako prispevati k lepšemu svetu.
Marija Metlika (m.metlika@gmail.com), prostovoljka