Članice projektne ekipe Finančna pismenost za odrasle 2022–2024 smo se udeležile simpozija o finančni pismenosti v razvijajočem se digitalnem finančnem okolju (Financial literacy in the evolving digital financial landscape), ki ga je organiziral OECD/INFE. Gre za srečanje članov mreže INFE, ki se ukvarja z izobraževanjem na finančnem področju. OECD/INFE (Mednarodna mreža za finančno izobraževanje), ustanovljena leta 2008, spodbuja in omogoča mednarodno sodelovanje med oblikovalci politik in drugimi zainteresiranimi stranmi glede vprašanj finančnega izobraževanja po vsem svetu. Pridružilo se je 280 javnih ustanov iz 130 držav, iz Slovenije ACS.

V petek, 5. maja, smo se udeležile simpozija v konferenčnem centru OECD v Parizu. Dogodek je privabil udeležence iz približno 50 držav, vključno z visokimi uradniki iz vlad, centralnih bank, finančnih institucij in neprofitnih organizacij ter predstavniki akademske skupnosti, zasebnega in civilnega sektorja. Posvečen je bil razvoju digitalnih financ in njegovim posledicam za politiko finančne pismenosti, finančni pismenosti, vedenjskim pristranskostim in finančnemu odločanju ter podpori digitalni finančne vključenosti.

Digitalno finančno okolje se nenehno spreminja in napreduje z novimi tehnologijami, ki prinašajo nove izzive in priložnosti.

V digitalnem okolju, kjer se transakcije odvijajo preko spleta, mobilnih aplikacij in kriptovalut, se postavlja vprašanje, ali so ljudje dovolj finančno pismeni, da lahko sprejemajo informirane odločitve o svojem denarju. Raziskave so pokazale, da vedenjske pristranskosti igrajo pomembno vlogo pri oblikovanju finančnega odločanja. Tudi ljudje, ki imajo visoko stopnjo finančne pismenosti, lahko zaradi ozkoglednosti in pretirane samozavesti izberejo slabše finančne odločitve. Digitalna finančna pismenost je pomemben vidik podpore učinkovite finančne vključenosti. Ta v svetu sicer narašča, vendar njena kakovost ni vedno zadovoljiva. Pojavljajo se nove oblike izključenosti.

Udeležbo na simpoziju smo združili s študijskim obiskom muzeja ekonomije Citéco v Parizu. Ustanova je namenjena spodbujanju razumevanja gospodarstva, financ in denarja ter njihovega vpliva na družbo. Nahaja se v čudoviti stavbi, ki jo je dal zgraditi Émile Gaillard. Zasebni dvorec je bil prvotno zasnovan za hrambo njegove bogate zbirke umetnin. Pozneje ga je kupila Banka Francije (Banque de France) in pred natanko 100 leti odprla v njem svojo podružnico.

Danes Citéco kot prvi muzej v Evropi, posvečen izobraževanju na področju ekonomije, ponuja interaktivno stalno razstavo, ki obiskovalce vseh starosti vabi k odkrivanju ekonomije.

Stalna razstava muzeja je razdeljena na šest sekcij in se posveča temam, kot so izmenjave, deležniki, trgi, nestabilnosti, regulacije in zakladnica. Obiskovalci lahko spoznajo, kako delujejo trgi, kaj so valute in kako delujejo banke. Muzej predstavlja tudi zgodovino denarja in financ ter raziskuje družbene in politične posledice ekonomskih odločitev. Citéco je edinstveno mesto, kjer lahko obiskovalci spoznajo, kako gospodarstvo vpliva na njihovo vsakdanje življenje ter kako lahko sami prispevajo k oblikovanju boljšega in trajnostnega sveta.

Obisk simpozija o finančni pismenosti in muzeja Citéco v Parizu sta ponudila odlično priložnost za razmislek o pomenu finančne pismenosti in njenih izzivih v digitalni dobi. Digitalna finančna pismenost je postala nujna spretnost za učinkovito finančno vključenost in odločanje. Citéco pa je s svojo zbirko in interaktivno razstavo zagotovil pristen vpogled v zgodovino in sodobnost finančnega sistema. Obisk tega muzeja je zagotovo nepozabna izkušnja za vsakogar, ki se zanima za finančno pismenost in njeno vlogo v družbi.

Dr. Tina Kompare Jampani (tina.kompare.jampani@acs.si), ACS

Rubrika LAHKO.SI

© 2017-2024 Andragoški center Slovenije

Izdajo glasila e-Novičke denarno omogoča Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje.

ISSN 2591-1325

Andragoški center Slovenije
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje

KOLOFON: Založnik: Andragoški center Slovenije, Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana | Urednica: Ana Peklenik (T: 01 5842 575, E: ana.peklenik@acs.si) | Odgovorna urednica: mag. Zvonka Pangerc Pahernik (T: 01 5842 567, E: zvonka.pangerc@acs.si) | Drugi člani uredniškega odbora: dr. Nataša Potočnik, direktorica ACS, dr. Tanja Možina, mag. Tanja Vilič Klenovšek in dr. Tanja Rupnik Vec | Jezikovni pregled: Ana Peklenik | Spletna rešitev: Franci Lajovic | Korektorici: Erika Brenk, mag. Zvonka Pangerc Pahernik | Oblikovanje: Larisa Hercog

Skip to content