EM2 je mednarodni projekt, ki ga sofinancira program Erasmus+ EU. Projekt vključuje dvojno marginalnost:

  • na eni strani osebno ranljivost, ki je posledica nizke stopnje izobrazbe, brezposelnosti, revščine, neznanja jezika, pomanjkanja informacij, manjše dostopnosti do sodobne tehnologije, zdravstvenih ali družinskih razmer,
  • na drugi strani pa geografsko marginalnost, ki je posledica gospodarskih in demografskih izzivov na posameznem območju.
Cilji in rezultati projekta

Cilji projekta so:
1. Nadgraditi spretnosti nižje izobraženih ali nižje usposobljenih odraslih z neformalnim izobraževanjem in priložnostnim učenjem na osnovi skupnostnega sporazuma.
2. Izboljšati mrežo učnih skupnosti, ki temelji na skupnostnem sporazumu. Tega podpišejo izobraževalne organizacije, združenja, občine in podjetja, da bi usposobili osebe iz marginalnih skupin za delovno aktivnost.
3. Izboljšati splošno družbeno zavest o koristnosti skupnostnega sporazuma in njegovi uporabi za usmerjanje v delovno aktivnost.

Rezultati projekta so:

  1. podpisani skupnostni sporazumi,
  2. sklenjeni tripartitni izobraževalni sporazumi,
  3. priročnik za izobraževanje v skupnosti (na voljo za prenos v druge lokalne skupnosti).

 

Projekt EM2 bo z uporabo pristopa soodgovornosti lokalnih skupnosti, podjetij in izobraževalnih organizacij prispeval k povečanju motivacije in izboljšanju zaposlitvenih možnosti s krepitvijo kompetenc in samopodobe nižje izobraženih ali nižje usposobljenih odraslih in odraslih, ki niso niti zaposleni niti vključeni v izobraževanje ali usposabljanje.

Partnerstvo v projektu sestavljajo štirje centri za izobraževanje odraslih in štiri gospodarske in industrijske zbornice: en center za izobraževanje odraslih in ena zbornica v vsaki državi partnerici.

Projektni partnerji smo se do sedaj srečali dvakrat: enkrat v Budimpešti novembra 2018 in enkrat v Rigi junija 2019. Na obeh projektnih sestankih smo razpravljali in razvijali dejavnosti za doseganje najboljših rezultatov.

Aprila 2019 pa je v okviru projekta v Vidmu (Udinah) potekalo usposabljanje zaposlenih, da bi izboljšali svoje znanja o zaposlitveni orientaciji.

Prvo fazo projekta je zaznamovala intenzivna raziskovalna dejavnost (v pisarni in na terenu), s katero so bili izpolnjeni pogoji za razvoj procesa nastanka skupnostnega sporazuma. Proces se je zaključil v novembru 2019, ko so dokument podpisali predstavniki skupnosti v vseh štirih partnerskih državah (Italiji, Latviji, Madžarski, Sloveniji).

Teče pa že druga faza projekta, ki predvideva najmanj štiri podpisane skupnostne sporazume in štirideset podpisanih izobraževalnih sporazumov (individualizirani izobraževalni načrti za vključene upravičence na osnovi potreb delodajalca ter manjkajočih znanj in spretnosti udeleženca). Projektni partnerji v lokalnem okolju navezujemo stike z zainteresiranimi deležniki, tako s podjetji in organizacijami kot tudi z osebami iz marginalnih skupin.

V Kranju je bil skupnostni sporazum podpisan 22. 11. 2019. Njegove podpisnice so s podpisom izrazile podporo projektu in bodo po njihovih najboljših zmožnostih prispevale k njegovemu uspehu. Poleg LU Kranj in Območne obrtno podjetniške zbornice ga podpisalo še 32 organizacij, med njimi so bile Gospodarska zbornica, velika podjetja, mala podjetja, samostojni podjetniki, izobraževalne organizacije in drugi deležniki iz naše regije. Projekt je s svojim podpisom podprl tudi kranjski župan Matjaž Rakovec.

Renata Dobnikar (renata.dobnikar@luniverza.si), LU Kranj