»Glavna ovira razmišljanja je zmeda,« je napisano na platnici nove izdaje de Bonove knjige Šest klobukov razmišljanja. Nastja Mulej, edina licencirana trenerka njegovih orodij razmišljanja v Sloveniji, jo je ponovno prevedla (1. izd. v slovenščini nosi letnico 2005). V vseh letih uporabe metode jo je tudi sama še podrobneje spoznala. Zato jo je želela jezikovno izboljšati in še bolj približati ljudem.

De Bonov koncept temelji na zamisli, da bi delali le eno stvar naenkrat. Tako bi ločili čustva od dejstev, zamisli od informacij ipd. Uporaba klobukov je vizualni trik, ki člane skupine prepriča, da razmišljajo v določeni smeri, vse druge pa tisti trenutek zanemarijo. Beli klobuk zajema podatke in številke, rdeči čustva in občutke, črni previdnost in pozornost. Rumeni klobuk je špekulativno pozitiven, zeleni vodi v kreativno razmišljanje, modri pa v nadzor nad razmišljanjem.

Metode razmišljanja, ki jih je osnoval in sestavil Edward de Bono, so nekaj najbolj enostavnega, hkrati pa najbolj učinkovitega, kar sem jih spoznala na poti samospoznavanja in osebne rasti.
Danica Tajčman

trenerka za de Bonovo metodo Šest klobukov razmišljanja

Knjiga je polna primerov, ki jih z lahkoto prenesemo na reševanje trenutnih izzivov. V zaključnem delu je dodan povzetek magistrske naloge, ki je znanstveno potrdila vpliv de Bonove metode na inovativnost timov.
V Knjižnici ACS dobite tako prvo izdajo kot to, najnovejšo. Po spletu okoliščin smo jo dobili brezplačno.

Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS

Skip to content