V sklopu projekta Erasmus+, imenovanega Strateška partnerstva za inovativni pristop k usposabljanju o trajnostnem gospodarjenju z gozdovi (CIA2SFM) je v februarju in marcu 2018 potekalo e-izobraževanje z naslovom Trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri v luči klimatskih sprememb. Namenjeno je bilo mentorjem in udeležencem študijskih krožkov ter ljubiteljskim uporabnikom gozda, ki so želeli izvedeti več o gospodarjenju z gozdovi.

Izobraževanje je bilo postavljeno v spletno okolje, tako da so si udeleženci lahko sami izbrali čas in okolje za učenje. Uporabljali so lahko različna interaktivna orodja, kar je pripomoglo k povečanju zanimivosti vsebin. Ves čas izobraževanja je bil udeležencem na voljo tudi tutor. To vlogo je prevzela Darja Kocjan z Gozdarskega inštituta Slovenije, enega od treh slovenskih oziroma skupno sedmih partnerjev v projektu. Skrbela je za tekoč potek izobraževanja in forum. Tu so imeli udeleženci možnost zapisati vprašanja ali pa le misli, ki so se utrnile med prebiranjem gradiv. Izobraževanje je uspešno zaključilo sedem udeležencev.

Naravni viri so tudi za strokovna področja, ki se z njimi neposredno ne ukvarjajo, bistveni element življenja. Omenjeno usposabljanje je eno prvih v izobraževanju odraslih, ki sistematično povezuje izobraževalce z upravljavci naravnih virov. V nekem smislu je upravljavec naravnih virov vsak med nami.

E-izobraževanje je še vedno prosto dostopno za vse, ki bi se želeli naučiti več o gospodarjenju z naravnimi viri. Če vas zanima, se lahko obrnete na avtorici tega prispevka.

Mag. Darja Kocjan (darja.kocjan@gozdis.si), GIS, in dr. Nevenka Bogataj (nevenka.bogataj@acs.si), ACS