Ponosni smo, da se je v Zasavju začel projekt Dvig digitalnih kompetenc (digi.komp). Sofinanciran je s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma v okviru programa Izobraževanje – krepitev človeških virov. Vodilni partner je ZLU.

Namen projekta je razviti nove prakse poučevanja in učenja na področju digitalnih kompetenc za delo in življenje ter izmenjava znanj in dobrih praks med slovenskimi partnerji. To so poleg naše ustanove še Zavod za kulturo Delavski dom Trbovlje, Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje in norveški partner Piksel Produksjoner LTD.

Pripravili smo pester nabor pilotnih delavnic. Na osnovi evalvacije in povratnih informacij udeležencev in učiteljev bodo uvedene izboljšave. Izvajali jih bomo tudi po zaključku projekta.

Predstavitev projekta na stojnici

Digitalne kompetence so v vseh treh svojih pogledih – uporabi naprav, programov in aplikacij ter kritični in samozavestni uporabi tehnologije – zelo pomembne za posameznike vseh starosti; pogosto pa so starejši pri tem izključeni. Vedo, da tehnologija obstaja, vendar je zaradi nerazumevanja ne upajo uporabljati. Premagovanje tega strahu in ozaveščanje o koristih sodobne tehnologije je pomemben fokus delavnic.

Delavnice so kratke in zelo praktično naravnane, tako da se jih lahko izvede v  enem 3–4 ure trajajočem srečanju. Na posameznem srečanju udeleženci pridobijo kompetenco za osnovno uporabo naprave oz. programa ali pa znanje o izbrani temi ter priporočila za samostojno učenje. Projekt je naravnan predvsem na krepitev digitalnih kompetenc v organizacijah, iz katerih pa se znanje širi naprej.

Delavnnice z različnimi ciljnimi skupinami

Primer dobre prakse je delavnica uporabe e- in avdioknjig. Oskrbovancem domov za starejše smo pomagali uporabljati alternativne oblike branja. Konkretnega ravnanja s tehnologijo pa smo naučili tudi zaposlene, ki bodo lahko varovancem dnevno pomagali. Na ta način lahko starejši kljub slabemu vidu ohranjajo možnost užitka branja knjig, kompetenca pa se trdno zasidra v organizaciji.

Če želite spremljati izvajanje delavnic in dobiti nove ideje za svoje delavnice, sledite strani projekta na FB.

Matej Uduč (matej.uduc@zlu.si), ZLU

O projektu

Projekt Dvig digitalnih kompetenc (DIGI.KOMP) sofinancira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma v višini 261.055 €. Namen projekta je razvoj novih praks poučevanja in učenja za delo in življenje na področju digitalnih kompetenc ter izmenjava znanj in dobrih praks med slovenskimi partnerji Zasavska ljudska univerza, Zavod za kulturo Delavski dom Trbovlje, Knjižnica Toneta Seliškarja Trbovlje in norveškim partnerjem Piksel Produksjoner ltd.

Norveški finančni mehanizem in Finančni mehanizem EGP predstavljata prispevek Norveške k zeleni, konkurenčni in vključujoči Evropi.

Norveška prek Norveškega finančnega mehanizma in Finančnega mehanizma EGP prispeva k zmanjšanju socialnih in gospodarskih razlik v Evropi ter h krepitvi bilateralnih odnosov z državami upravičenkami v srednji in južni Evropi ter ob Baltiku. Norveška tesno sodeluje z Evropsko unijo na podlagi Sporazuma o Evropskem gospodarskem prostoru (EGP). Skupaj z drugima dvema državama donatoricama je v petih zaporednih obdobjih financiranja med letoma 1994 in 2014 prek finančnih mehanizmov zagotovila sredstva v višini 3,3 milijarde EUR.

Norveški finančni mehanizem, ki ga financira samo Norveška, je namenjen državam, ki so pristopile k Evropski uniji po letu 2003. Skupna višina sredstev v okviru Norveškega finančnega mehanizma v obdobju 2014–2021 znaša 1,25 milijarde EUR. Prednostna področja v tem obdobju so naslednja:

#1 inovacije, raziskave, izobraževanje in konkurenčnost;

#2 socialno vključevanje, zaposlovanje mladih in zmanjševanje revščine;

#3 okolje, energija, podnebne spremembe in nizkoogljično gospodarstvo;

#4 kultura, civilna družba, dobro upravljanje ter temeljne pravice in svoboščine;

#5 pravosodje in notranje zadeve.

Skip to content