v leto 2025 vstopamo z obnovljeno energijo in trdno zavezo, da bomo skupaj z izvajalci IO ter predstavniki politike vse strokovne napore usmerjali v razreševanje številnih izzivov na poti k zagotavljanju pravičnega, dostopnega in kakovostnega izobraževanja in učenja vseh odraslih prebivalcev Slovenije, začenši s prizadevanji za nadaljnje sistemsko urejanje področja (zakonodaja, financiranje, urejanje statusa strokovnih delavcev na področju IO).
Naše poslanstvo je krepiti kulturo vseživljenjskosti učenja, zato bomo tudi letos osredotočeni na naloge, projekte in pobude, ki krepijo izobraževanje in učenje odraslih ter širijo dostop do znanja za vse generacije.
Skupaj z vami bomo z opravljanjem rednih nalog in projektov krepili splošno zavedanje o pomenu učenja in tako prispevali k povečevanju vključenosti odraslih v VŽU. Razvijali bomo nove pristope, programe, učne vire, orodja, gradiva in pripomočke za izboljšanje kompetenc odraslih zlasti na področju razvoja pismenosti in temeljnih zmožnosti za večjo socialno pravičnost, presojanja in razvijanja kakovosti IO s poudarkom na digitalizaciji, krepitve svetovalne dejavnosti v IO ter razvoja zelenih kompetenc in prilagajanja na zeleni prehod.
Z dosedanjimi rezultati našega skupnega dela ter nadaljnjim razvojem področja IO bomo lahko naši medijski kampanji Lahko.si dali še dodatni veter v krila spodbujanja VŽU. Krono ozaveščanja o pomenu učenja kot ultimativne vrednote za vsakega posameznika – TVU – pa bomo, kot se spodobi – po tridesetih letih obeležili z vsemi častmi in dokazi. V treh desetletjih smo marsikaj premaknili, spremenili, prekucnili. Marsikoga smo prepričali in zvabili v akcijo za boljše življenje. In to skupaj z vami, seveda!
Za vas bomo še naprej izvajali številne programe usposabljanja in spopolnjevanja. Z vami se bomo posvetovali o pristopih k reševanju novih izzivov in organizirali strokovna druženja o perečih družbenih, ekonomskih in podnebnih izzivih. Poskrbeli bomo za podporo na vseh področjih našega delovanja in se povezovali s skupno vizijo o pomembnosti znanja za prihodnost. A ne le znanja, tudi vrednot, takšnih, ki omogočajo reševanje konfliktov brez nasilja, gradnjo zaupanja in ustvarjanje skupnosti, kjer je mir nekaj, kar ne le želimo, ampak tudi aktivno živimo.
IO namreč spodbuja odprtost in razumevanje, ki sta temelj za razreševanje konfliktov in vzpostavljanje spoštljivih odnosov. Lahko je prostor, kjer se učimo aktivnega poslušanja, empatije in sprejemanja različnih perspektiv. Zavzemamo se za pravičnost, enake možnosti in spoštovanje človekovih pravic. S programi, ki krepijo pismenost, socialne in državljanske spretnosti, lahko skupaj z vami ustvarjamo družbo, ki temelji na solidarnosti.
Z vso odprtostjo in iz različnih perspektiv zaženimo to leto z željo delati dobro in s srcem za izobraževanje in učenje odraslih.
Dr. Nataša Potočnik (natasa.potocnik@acs.si), direktorica ACS