Z udeleženci TUM PUM-O+ smo dva dni v začetku aprila preživeli na delavnicah skupinske dinamike in kariernega načrtovanja.
Opazovanja in premišljevanje o različnih vidikih skupinske dinamike
Dejavnosti pod tem naslovom sta izvajali realitetni terapevtki Vladka Tonica in Vilma Kersnik. Cilj delavnice je bil izpostaviti pomen timskega dela in sodelovanja. Od delovanja in skupinske dinamike mentorske skupine je namreč odvisna kakovost izpeljave programa PUM-O+. Za delo v programu so pomembni predvsem zagon, motiviranost, vzdržnost, vztrajnost pa tudi zdrav egoizem.
Mentor je za udeleženca vzor
Mentorji morajo v prvi vrsti znati poskrbeti zase, da se lahko razdajajo udeležencem. Drug drugemu predstavljajo ogledalo, saj v mentorski skupini rastejo in se učijo. Pomembno je tudi uspešno sodelovanje z lokalnim okoljem in institucijami, ki soustvarjajo program PUM-O+.

Po informirane karierne odločitve na ZRSZ
V luči tega se nam je drugi dan delavnice pridružila mag. Julija Pirnat z ZRSZ. Udeležencem je predstavila osnove kariernega načrtovanja. Osrednja slovenska ustanova za zaposlovanje je pomemben partner pri vstopanju mladih na trg dela, saj razpolaga s potrebnimi podatki. Opravlja tudi svetovalno delo oz. karierno svetovanje in je skrbnik številnih ukrepov APZ. Za udeležence PUM-O+ je namreč izjemnega pomena, da so sposobni sprejemati informirane karierne odločitve. Mentorji jih lahko podpirajo z oblikovanjem t. i. kariernega plana strokovnega razvoja.
Poklici prihodnosti tudi za udeležence PUM-O+
Karierno načrtovanje za generacijo Z je v veliki meri prežeto s številnimi izzivi. Trg dela je živa stvar, ki se spreminja iz dneva v dan. Ko se bodo posamezniki zaposlovali, bodo na voljo poklici, ki sploh še ne obstajajo!

Udeleženci delavnic so se na dvodnevnem druženju med seboj bolje spoznali, ustvarili medsebojno zaupanje ter povezanost. Pridobili so številne praktične izkušnje in znanja. Oboje je za uspešno izvajanje programa PUM-O+ vitalnega pomena.
Polona Gačnik (polona.gacnik@acs.si), ACS