Dan za kakovost smo na LU Postojna obeležili 14. junija. Uspeh in prijetno vzdušje, ki je spremljalo prvo izvedbo dneva, namenjenega promociji skrbi za kakovost v izobraževanju odraslih, sta nas vse presenetila, zato ni nobenih pomislekov – tovrsten dogodek bo na naši ljudski univerzi postal tradicionalen.

Aktivnost je potekala v okviru TVU, saj se nam je zdelo smiselno kot pomemben element vseživljenjskega učenja poudariti tudi sistematično in sistematizirano skrb za kakovost organiziranih oblik učenja. V dopoldanskem delu smo izpeljali delovno srečanje kolegija LU, kjer smo najprej uradno proslavili pridobitev pravice do uporabe Zelenega znaka kakovosti. Znak je za nas pomembno priznanje in nam pomeni spodbudo za nadaljnji razvoj tega področja. Svetovalka za kakovost je sodelavcem podrobneje predstavila ustroj notranjega sistema za kakovost v organizaciji, doslej opravljeno delo na tem področju in predloge za nadaljnji razvoj. Pri tem se je za zelo uporaben pripomoček izkazala zloženka ACS z naslovom Pristop k samoevalvaciji POKI, ki kompleksno področje prikazuje zelo pregledno. Udeleženci delovnega srečanja so se nazadnje podrobneje seznanili z obveznostmi, ki jih glede kakovosti nalaga novi Zakon o izobraževanju odraslih. Ob tem smo uspešno uskladili izvedbo nalog, ki jih je treba v zvezi s tem opraviti do konca leta.

V popoldanskem delu smo izvedli andragoški zbor, ki smo ga v celoti obarvali z vsebinami kakovosti v izobraževanju odraslih. Predstavili smo pridobitev in pomen Zelenega znaka kakovosti in zunanje sodelavce seznanili s številnimi nalogami, ki se jim posvečamo v okviru te tematike. Vsi udeleženci so se strinjali, da je trud že obrodil prve dobrodošle sadove, čeprav niso vedeli, kako intenzivno smo se zadnji dve leti posvečali temu področju. V nadaljevanju smo se podrobneje posvetili letošnji skupni nalogi svetovalcev za kakovost – Učitelj in njegova vloga pri sprotnem spremljanju kakovosti, ki jo na nacionalni ravni koordinira ACS. Učitelje smo ob tem pritegnili v poglobljeno refleksijo in sodelovanje pri evalvaciji in prenovi te sestavine učnega procesa.

Na koncu dneva nas je čakala še poslastica: medse smo povabili izjemno pisateljico, predavateljico in tudi učiteljico Alenko Rebula. Na podlagi svojega bogatega znanja in izkušenj nam je spregovorila o tem, kako negovati  vseživljenjsko učenje v zahtevnem času poplave informacij. Vse skupaj nas je navdušila za nadaljnje izpolnjevanje svojega poslanstva – širjenja kulture kakovostnega vseživljenjskega učenja.

Erika Švara (erika.svara@zavod-znanje.si), LU Postojna