V CIK Trebnje že več kot 60 let prispevamo k razvoju in napredku dolenjske regije in širše. Intenzivno se pripravljamo na jesen, ko bomo spet začeli izvajati srednješolske programe za odrasle, pripravili pa smo tudi številne novosti za razvoj kadrov v podjetjih.
Ves čas se prilagajamo potrebam trga, zato izvajamo srednješolske programe predšolska vzgoja, ekonomski tehnik, trgovec, administrator ter gastronomske in hotelske storitve. Vsi programi so tečajno zasnovani, kar udeležencem omogoča lažje usklajevanje študijskih in drugih obveznosti. Že med izobraževanjem udeleženci delo preizkusijo v praksi, torej pridobijo veliko praktičnega znanja.
Na ta način dvigujemo ključne kompetence v regiji, h konkurenčnosti regije in delovno aktivnega prebivalstva pa pomembno pripomorejo tudi naša svetovanja na področju osebnega in poklicnega razvoja ter izobraževanja, ki jih pripravljamo in izvajamo za lokalna podjetja.
Sledimo potrebam gospodarstva
Ravno gospodarstvo v regiji je namreč tisto, ki nam daje aktualno sliko in projekcije znanj in kompetenc, ki jih bodo podjetja v prihodnje potrebovala za ohranjanje konkurenčnosti na vedno zahtevnejšem trgu in njihovo rast. V CIK Trebnje se zato čedalje bolj usmerjamo na programe, ki posameznika opolnomočijo pri njegovem delu ali gradnji kariere. Pri tem v svoje delo vključujemo tuje dobre prakse in razvijamo inovativno učno okolje z najsodobnejšimi digitalnimi orodji ter rešitvami, ki jih v prakso prenašajo naši izkušeni predavatelji.
Zavedamo se, da podjetja zaradi hitrih sprememb na trgu potrebujejo zanesljivega partnerja pri organiziranju izobraževanj njihovih zaposlenih, zato smo se skupaj z drugimi slovenskimi ljudskimi univerzami povezali v projekt snovanja centrov za razvoj kadrov. Nastal je program KORAK, v okviru katerega podjetjem že lahko ponudimo celovito podporo na vseh ključnih področjih poslovanja: od motivacije, trženja in prodaje, zdravja na delovnem mestu, komunikacije in vodenja do osebnega razvoja, timskega dela, prenosa znanja ter organizacije delovnih procesov.
Za podjetja so prav tako še vedno zanimiva tudi izobraževanja v okviru projekta Pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc 2018–2022, kjer se usmerjamo predvsem v izboljšanje poklicnih kompetenc nižje izobraženih in manj usposobljenih posameznikov, starejših od 45 let. Izobraževalni programi so za podjetja brezplačni, saj jih financirata MIZŠ in EU iz ESS. Ponudba programov je široka: tuji jeziki, finančna, digitalna in računalniška pismenost, komunikacija in podjetništvo, slovenščine za tujce, varnost in zdravje na delovnem mestu, boj proti stresu ipd.
Svetujemo in izobražujemo tudi na daljavo
Še vedno smo na voljo tudi za brezplačno svetovanje zaposlenim glede priložnosti za razvoj kariere. Projekt svetovanja in vrednotenja znanja zaposlenih financirata MIZŠ in EU iz ESS, v prvi vrsti pa zaposlenim pomagamo izbrati izobraževanje v lokalnem okolju. To jim lahko pomaga ohranjati zaposlitev oziroma povečati konkurenčnost na trgu dela, posledično pa razvijati nadaljnjo kariero, krepiti osebno rast in nenazadnje tudi izboljšati socialno-ekonomski položaj.
Zaradi ukrepov, vezanih na preprečevanje širjenja novega koronavirusa, smo bili postavljeni pred nove izzive, ki so nas spodbudili, da razvijemo tudi digitalne rešitve. Tako smo že v času epidemije uvedli svetovanje na daljavo s pomočjo različnih spletnih orodij, na enak način pa smo prilagodili tudi izobraževanja, tako da udeleženci lahko na daljavo opravljajo tako program OŠO kot vse srednješolske programe. Do študijskih gradiv lahko dostopajo na naši spletni strani, predavatelji se z njimi slišijo po telefonu ali pa so jim za razlago in drugo pomoč na voljo po elektronski pošti oziroma preko drugih spletnih orodij. Lahko rečemo, da v na novo šolsko leto vstopamo dobro pripravljeni, saj smo celotno izobraževalno ponudbo prenesli v digitalno okolje. Tako nam morebitne zdravstvene omejitve ne bodo povzročale prekinitev.
Veselje do učenja zbujamo že pri otrocih
Ponosni smo, da nam je izvajanje izobraževalnih delavnic za zaposlene doslej zaupalo več kot 150 organizacij v regiji, gledano kot celota pa se je vsaj enega izobraževanja, tečaja ali delavnice doslej udeležil vsak četrti občan Temeniške in Mirnske doline. Naš cilj se je še bolj povezati s podjetji v regiji in jim zagotavljati podporo pri razvoju in nadgradnji kompetenc ter postati prva misel, ko bodo kadroviki v regiji iskali sodobnega, inovativnega, strokovnega in zanesljivega partnerja pri izobraževanju njihovih zaposlenih.
Naš prispevek k razvoju pa ne bi bil tako celovit, če ne bi k VŽU spodbujali vseh generacij. Tako se posvečamo že najmlajšim, ki z veseljem obiskujejo Cikoletje, naše počitniške delavnice. Te med osnovnošolci spodbujajo odkrivanje talentov, razvoj veščin in novih spretnosti.
Tanja Vrčkovnik (tanja.vrckovnik@ciktrebnje.si), CIK Trebnje