ACS je 17. maja postal partner Mreže občanske znanosti, organizirane pod okriljem CTK Univerze v Ljubljani. Sodelujoče organizacije so povezane v spletno platformo, katere glavni namen je zbiranje in ozaveščanje o projektih občanske znanosti v Sloveniji.  Objavljene so najrazličnejše informacije: kako začeti projekt občanske znanosti, katero infrastrukturo ponujajo partnerji in katere dejavnosti že obstajajo.

Občanska znanost (angl. citizen science) je priljubljena metoda vključevanja javnosti v znanstveno-raziskovalno delo. V Sloveniji potekajo številni tovrstni projekti. Pogosto jih je težko najti, ker se skrivajo na spletnih straneh fakultet, inštitutov, strokovnih društev in združenj. Če tudi vi izvajate dejavnosti z metodologijo občanske znanosti, stopite v stik s CTK in postanite del Mreže.

Kdo lahko postane partner Mreže občanske znanosti?

Vsakdo – tako organizacije kot posamezniki, ki želijo izraziti podporo občanski znanosti. Še posebej pa vabimo tiste, ki bi želeli aktivno sodelovati – na primer:

– kot nosilci/izvajalci projektov občanske znanosti,

– kot organizatorji dogodkov (na primer poljudno znanstvenih predavanj) ali drugih usposabljanj,

– kot promotorji ali razvijalci občanske znanosti ali

– kot ponudniki odprte infrastrukture.

Na ACS smo začeli izvajati kampanje občanske znanosti leta 2022 v okviru projekta Podnebni cilji in vsebine v vzgoji in izobraževanju. V sklopu izobraževanja odraslih letos potekata že druga in tretja kampanja. V prvi smo opazovali opraševalce v sončnicah, v drugi smo s pomočjo avdiotehnologije snemali gnezdilnice čebel samotark. Trenutno opazujemo opraševalce jablan.

Dr. Johanna Robinson (johanna.robinson@acs.si), ACS