Kako so se spremenile politike izobraževanja odraslih na območju nekdanje Jugoslavije? Kako je tranzicija vplivala na spremembe v odločanju o tej pomembni temi? V kolikšni meri in kako na politiko vplivajo evropske direktive in kako se je z njo ukvarjala oblast v prejšnji skupni državi? Na ta vprašanja odgovarjajo prispevki, objavljeni v tematski številki Andragoških spoznanj. K sodelovanju so pristopili strokovnjaki in raziskovalci iz BiH, Hrvaške, Slovenije in Srbije. Makedonski in črnogorski avtorji se kljub večkratnemu vabilu niso odzvali.

Na območju nekdanje Jugoslavije velja andragogika za samostojno znanstveno disciplino, zato preseneča spoznanje, da so enotne študije o politikah v času skupne države redkost. Avtorja Uvodnika, Borut Mikulec in Sonja Kump, poudarjata, da je bilo materialno in strokovno za mrežo IO dobro poskrbljeno. V mnogih drugih državah s komunističnim oziroma socialističnim režimom tako v evropskem kot afriškem in latinskoameriškem prostoru se je zanimanje za proučevanje izobraževalnih sistemov povečalo v zadnjih letih.

Pomembno vprašanje, na katero so odgovarjali predstavniki štirih vključenih držav, je bilo, kakšne so (bile) zahteve po spremembah na področju IO in VŽU v procesu približevanja držav k članstvu v EU, kakšni so učinki internacionalizacije ter kako se te države spopadajo s komercializacijo politik in praks izobraževanja odraslih. Prispevek o razmerah v Sloveniji je pripravil Zoran Jelenc, o razvoju in študiju andragogike pred tranzicijo in po njej pa Ana Krajnc.

Tematskemu delu revije sledita dva prispevka. V prvem avtorica Danijela Makovec primerja dejavnike vpliva na zgodnje opuščanje izobraževanja v mednarodnem okviru, v drugem pa Marija Paladin raziskuje neverbalno komunikacijo v IO skozi oči udeleženca in predavatelja.

Zapis o Ani Krajnc ob njenem življenjskem jubileju je pripravila Maja Mezgec, nekrolog v spomin pred kratkim preminulem Petru Jarvisu pa Ana Krajnc. Cenjenega strokovnjaka sta se spomnila tudi  dr. Vida A. Mohorčič Špolar v decembrskih e-Novičkah in Zoran Jelenc v glasilu ADEES.

V zadnjem delu revije sta predstavljeni dve knjižni novosti.

Publikacijo v tiskani obliki najdete na policah Knjižnice ACS, elektronska oblika pa je brezplačno dostopna na spletu.

Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS