Skip to content

Mentorstvo je najučinkovitejša oblika izmenjave znanj in izkušenj ter izgradnje medosebnih odnosov. Je odnos, katerega osnova je medsebojno zaupanje, njegovo bistvo pa vzajemno učenje. Ceni in spodbuja raznolikost in vključevanje vseh. Z njegovo pomočjo bolje razumemo medsebojne razlike, jih sprejemamo in spreminjamo v prednosti.

Mentorstvo odlično nagovarja željo in potrebo po vseživljenjskem učenju. Radi se učimo z opazovanjem in iz izkušenj drugih, s posnemanjem dobrih zgledov in iz povratnih informacij s strani posameznikov, ki jim zaupamo in jih spoštujemo.

Čar mentorskih odnosov je tudi v tem, da v njih pridobijo vsi: mentorji, mentoriranci in okolje, kjer se mentorski odnosi odvijajo. Dokazano je, da tisti, ki imajo mentorje ali so sami mentorji, delujejo bolje, napredujejo hitreje in imajo bolj uravnoteženo življenje. Mlajši posamezniki svoja osebna pričakovanja in vrednote hitreje in bolje uskladijo s kariernimi cilji. Starejši zaposleni ponovno najdejo ali okrepijo svoj smisel in se zavedajo svoje vrednosti, ko s stalnim učenjem in prenašanjem znanja in izkušenj vplivajo na življenje drugih.

Različne oblike mentorstva omogočajo, da se učimo drug ob drugem in drug od drugega. Da se nobeno znanje ne izgubi, se nenehno nadgrajuje in je dostopno vsem. Mentorstvo krepi zavedanje, da se naša vrednost ne meri po tem, kar vemo in znamo, temveč po tem, koliko znanja smo uspešno prenesli na druge.

Poskrbimo, da bo mentorstvo dosegljivo vsem. Želite izvedeti, kako to doseči in še več o mentorstvu? Kliknite na spletno stran Srčno mentorstvo.

Tatjana Kolenc (Kolenc.tatjana@telemach.net), Srčno mentorstvo