Osrednji statistični urad v Sloveniji je bil ustanovljen pred koncem druge svetovne vojne, kar priča o njegovem pomenu. V današnjem času je glavni usklajevalec in izvajalec slovenske državne statistike.

Statistični letopis je bil blagovna znamka Statističnega urada. Znana je anekdota iz državnega zbora – pred desetletjem ali dvema se je menda eden od poslancev spraševal, zakaj sploh potrebujemo statistični urad, če pa imamo vendar letopis!

str. 53

Vizija slovenske državne statistike je uporabniško usmerjena in učinkovita državna statistika, ki spodbuja razvoj družbe.

Publikacija, ki jo je SURS izdal ob svoji 80-letnici, slikovito opisuje delovanje Urada, predstavlja glavne mejnike v njegovem delovanju. Ključni pomen za relevantni prikaz podatkov ima tehnologija. Zato precej prostora namenjajo sledenju informacijsko-tehnološkemu napredku. Zelo zanimivi so tudi posamezni poudarki o izstopajočih dogodkih, ki jih v najdemo vizualno izpostavljene in jih je skoraj nemogoče spregledati. Taka je npr. anekdota o težavah z odzivom na ankete v času, ko je bila v 90. letih na sporedu priljubljena serija Esmeralda.

Dve zanimivi objavi. Vir: FB SURS

Knjižica je v e-obliki dostopna na spletni strani SURS, v fizični obliki pa jo med drugim najdete na polici Knjižnice ACS.

Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS

Skip to content