Svetovalno središče Gorenjska je v regiji prisotno že 20 let. Sprva Svetovalno središče Jesenice je v letu 2005 svoje delovanje razširilo na 9 občin in se preimenovalo v Svetovalno središče Gorenjska. Edini v regiji smo zagotavljali informativno in svetovalno dejavnost v IO in krepili zavedanje o pomenu vseživljenjskega učenja. Posebno pozornost smo namenjali najranljivejšim ciljnim skupinam. Z mobilno svetovalno službo smo se približali tistim, ki imajo manj priložnosti in s tem tudi manjšo možnost vključitve v dejavnosti lokalnega okolja. Ponosni smo, da že od leta 2008 neprekinjeno izvajamo mobilno svetovalno službo za odrasle s težavami v duševnem zdravju na dveh lokacijah. Poleg svetovanja ranljivim ciljnim skupinam smo v projektu Center za svetovanje in vrednotenje znanja pridobili znanja in izkušnje pri svetovanju zaposlenim, ki smo jim ponudili celovito podporo pri pridobivanju in izboljšanju temeljnih kompetenc. Svetovalno dejavnost smo vključevali tudi v vse aktivnosti večgeneracijskega centra ter neformalne programe za brezposelne.
Z razvojem svetovalne dejavnosti in njeno širitvijo v regiji se je povečala prepoznavnost dejavnosti. Krepila se je dostopnost informiranja in svetovanja, hkrati pa smo tudi svetovalci širili in poglabljali svoje znanje in kompetence s tega področja. Vseživljenjskost učenja vključuje vsa posameznikova znanja. Zato smo posebno pozornost namenjali ugotavljanju in dokumentiranju neformalno pridobljenih znanj. Razvili smo orodje za merjenje podjetnostne kompetence. Spodbujali smo pripravo zbirne mape, izvedli vrednotenja kompetence v tujih jezikih, digitalne kompetence, učenje učenja, načrtovanje kariere in komunikacijske kompetence.
V 20 letih smo spletli močno mrežo strokovnih in strateških partnerjev, s pomočjo katere zaznavamo potrebe različnih ciljnih skupin odraslih po izobraževanju. Uporabljamo metodo terenskega dela in motiviramo odrasle, da spoznajo različne oblike in možnosti učenja. Svetovalci smo fleksibilni in se vseskozi prilagajamo zahtevam sodobnega časa, trgu dela in specifičnim potrebam odraslih. Celo v času nedostopnosti osebnih svetovanj nismo čakali, da se država odpre. Dejavnost smo prenesli v spletno okolje in tako kontinuirano zagotavljali svetovalno podporo in spodbudo odraslim.
V našem lokalnem okolju je veliko priseljencev, ki smo jim s svetovalno dejavnostjo pomagali narediti prve korake v novem okolju. Motivirali smo jih za vključitev v različne programe. Tako so si razširili socialno mrežo, se lažje vključili v lokalno okolje in si povečali možnosti vstopiti na trg dela. Pomembno podporo jim nudimo pri učenju slovenskega jezika.
Naše delo v prihodnje bo usmerjeno v:
- podporo samostojnemu učenju slovenskega jezika,
- svetovanje za pridobivanje in razvijanje kompetence kulturna zavest in izražanje,
- premagovanje ovir pri učenju,
- podporo pri načrtovanju kariere ter
- ugotavljanje in dokumentiranje znanja.
Nadaljevali bomo z zagotavljanjem celovitega pristopa k svetovanju. Usmerjeni bomo k tistim odraslim, ki potrebujejo podporo. Pomagali jim bomo prestopiti morebitne ovire na poti do cilja in jih spodbujali k izboljšanju njihove trenutne situacije. Izkušnje namreč kažejo, da si odrasli želijo biti slišani in upoštevani. Občutek, da jih na poti k vključitvi v izobraževanje ali pri premagovanju ovir vodijo strokovnjaki, je zanje neprecenljiv.
Majda Suljanovič Hodžič (majdas@lu-jesenice.net), LU Jesenice