V sredo, 4. decembra, smo v Medgeneracijskem centru Bled predstavili rezultat ŠK Zgodbe iz Vezenin. S tem smo obeležili 100-letnico ustanovitve tovarne Vezenine Bled. Stavba stoji prav na mestu, kjer je nekoč stala tovarna. Večer je bil poln nostalgije in čustev, tako lepih spominov na tovarno, ki je osem desetletij dajala kruh okoliškim prebivalcem, kot tudi težkih občutkov žalosti zaradi zaprtja nekoč uspešnega podjetja.
S ŠK smo želeli ohraniti spomin na uspešno tovarno ter zbrati in ovekovečiti zgodbe zaposlenih. Sodelovali smo z bivšimi zaposlenimi, ki so delili svoje izkušnje in zgodbe o delu v tovarni. Njihove pripovedi smo ujeli v pisno obliko v knjižici ki je dostopna na spletu.
Zasledovali smo številne izobraževalne cilje: kulturno ozaveščenost, pridobitev vpogleda v lokalno kulturno zgodovino, zlasti v zgodbo tovarne Vezenine Bled, spoznavanje vpliva tovarne na skupnost in kulturno identiteto, razumevanje pomena ohranjanja teh zgodovinskih elementov, povezovanje generacij z vključevanjem bivših zaposlenih, prenašanje izkušenj in znanj med generacijami, ustvarjalnost in izražanje s pisanjem ter dokumentiranje zgodovinskih pripovedi.
Prireditev so otvorila dekleta, ki so se sprehodila po odru v koščkih kolekcije Urbani safari. Gre za delo modne oblikovalke in blejske podjetnice Anamarije Nuše Mulej, ki je svojo poklicno pot začela prav v Vezeninah. Sledil je nastop nekdanje komorne skupine Društva upokojencev Bled ter nekdanjih zaposlenih iz sindikalnega Ženskega pevskega zbora Vezenine pod vodstvom Mete Rutar Piber. Oblečene so bile v izdelke Vezenin.
Župan Občine Bled Anton Mežan se je v svojem nagovoru spomnil svoje tete Francke Rozman, ki je delala v tovarni in vsak dan doma pripovedovala, kaj se ji je zgodilo v službi. Poudaril je tudi razliko med pripadnostjo zaposlenih podjetju takrat in danes. Včasih so zaposleni naredili vse, kar je bilo v njihovi moči za dobrobit podjetja, danes pa ni več tako.
Uradni del dogodka so zaokrožile pevke nekdanje komorne skupine Društva upokojencev Bled. Dogodek je povezovala naša zdaj že dolgoletna zunanja sodelavka ter voditeljica dogodkov Ana Pirih. Sledil je še družabni del s pogostitvijo, na katerem so se nekdanji zaposleni lahko družili in obujali spomine na delo in življenje v tovarni Vezenine Bled.
ŠK si je zamislila mentorica študijskih krožkov Hana Premrl. Gabi Humerca je neutrudno zbirala zgodbe. Avtorica prispevka sem pripravila besedilo za razpis in prevzela organizacijo.
Uvod v knjižico je napisala Patricija Lukan, ki je prebirala in urejala zgodbe. Pri tem ji je pomagala Manca Sever Žumer. Župan Toni Mežan je napisal uvodnik. Jezikovni pregled sta naredili Petra Piber ter sodelavka Jasmina Šubic, ki se vedno potrudi, da od sebe ne dajemo slovnično pomanjkljivih stvari.
Oblikovno je za knjižico poskrbel Niki Čop, naslovnico s čudovito čipko in ozadjem blejskega jezera je izdelal Janez Albert Novak. Na zaključnem dogodku sta priskočili na pomoč še sodelavki Silvija Debeljak in Aleksandra Samac. Cela ekipa je sploh proti koncu nekako dihala s tem projektom in kljub temu, da delamo na različnih lokacijah, organizacijah in projektih, smo si priskočili na pomoč. Morda se je v nas prikradel timski duh iz Vezenin Bled. Ekipa si zasluži vse pohvale.
Iskrena hvala vsem in vsakemu posebej za vaš prispevek k uspešni izpeljavi ŠK Zgodbe iz Vezenin.
Mateja Rozman Amon (mateja.rozman-amon@guest.arnes.si), LUR
Foto: Janez Albert Novak