V letu 2024 smo se tega lotili načrtno – v sklopu priprave novega poslanstva, vrednot in vizije ter razvojne strategije. Organizirali smo program Krepitev talentov in kulture: Sodelovanje za napredek, ki ga je izpeljala izkušena in srčna predavateljica dr. Alenka Braček Lalić.
Postavili smo si 3 osnovne cilje:
• podpreti in razvijati talente znotraj organizacije s poudarkom na osebnem in profesionalnem razvoju,
• ustvariti in vzdrževati pozitivno organizacijsko kulturo, ki spodbuja sodelovanje, inovativnost in visoko zavzetost zaposlenih,
• izboljšati medsrediščno sodelovanje in povečati učinkovitost organizacije.
Voditeljica je vzor tega, kako delati z odraslimi v izobraževanju – še posebno s temi, ki imajo ali mislijo, da imajo veliko znanja. Tudi organizacija je bila odlična.
Program je bil zasnovan v obliki treh 8-urnih modulov.
• Modul 1: Medosebno sodelovanje, močna timska kultura in učinkovitost
• Modul 2: Osebne in organizacijske vrednote za krepitev timske kulture
• Modul 3: Vodenje sprememb s pomočjo nevroznanosti
Izvedli smo jih maja, septembra in decembra.
Alenka me je navdušila s svojo prodornostjo, iskrivostjo in zmožnostjo izvleči iz nas najboljše, kar smo in lahko damo drug drugemu. Veselim se naših prihodnjih srečanj.
Seznanili smo se s pomenom, izzivi in kompetencami učinkovitega medosebnega sodelovanja in močne timske kulture, spoznavali psihološko varnost kot pogoj za učinkovito medsebojno sodelovanje in močno timsko kulturo. Pri delu v skupinah smo spoznali, da ACS zaposlenim nudi ustrezno psihološko varnost in v nadaljevanju skupaj iskali načine za njeno nadgraditev. Z dekodiranjem naših zgodb in prepričanj smo se lotili risanja življenjskih zgodb. Za nekaj trenutkov smo postali miselni detektivi.
Nadaljevali smo z dekodiranjem čustev in napotki za spremembo vedenja, zaključili pa z refleksijo in razmišljanjem o poti naprej. Spoznali smo tudi, kako delujejo možgani v času sprememb, zakaj se včasih upiramo novim načinom razmišljanja ali delovanja ter kako lahko z nevroznanstvenimi pristopi olajšamo prehod na kreativne vzorce vedenja. Delavnica je bila usmerjena v iskanje avtentičnega jaza in samorefleksijo ter ozaveščanje vloge, ki jo imamo kot posamezniki v delovnem okolju, tudi v odnosu do sodelavcev.
Veselimo se nadaljnjih tovrstnih delavnic, ki nas povezujejo in zavezujejo k boljšemu sodelovanju.
Neda Đorđević (neda.dordevic@acs.si), ACS