Skip to content

4. marca smo začeli usposabljati novo skupino svetovalcev za razvoj kakovosti IO. Med 18 vključenimi udeleženci so predstavniki organizacij, ki izvajajo izobraževalne programe za odrasle, svetovalno delo in druge dejavnosti v IO. Večina jih prihaja z LU, manjšina pa s srednjih šol oz. šolskih centrov.

Program usposabljanja

Temeljni program usposabljanja svetovalcev za razvoj kakovosti v izobraževanju odraslih traja 32 ur. Letos ga izvajamo v kombinirani obliki: 16 ur predavanj bo v živo, 8 na daljavo v obliki e-izobraževanja po Zoomu. 8 ur bo namenjenih organiziranemu samostojnemu učenju udeležencev v spletni učilnici Moodle. Program tako traja ves mesec, zadnje srečanje bo 26. marca.

Cilji programa

Udeleženci programa pridobijo posebno znanje o svetovanju za kakovost, koordinaciji dela na področju kakovosti ter izpeljavi aktivnosti kakovosti v izobraževalni organizaciji. Udeleženci bodo razvili sposobnosti, ki jim bodo omogočile aktivno sodelovanje pri izboljšanju kakovosti v IO.

Vzpostavitev vloge svetovalca za kakovost v izobraževalni organizaciji

Temeljni namen vzpostavitve svetovalnega dela za kakovost v organizaciji je zagotoviti ohranjanje in rast kakovosti s pomočjo sistematične strokovne podpore. Svetovalec jo nudi vodstvu, učiteljem in strokovnim delavcem. Svetovalec za kakovost bdi nad stanjem kakovosti v organizaciji, njegova odgovornost je spodbujati razmisleke o kakovosti in prepoznavati morebitna neskladja ter jih s pomočjo sodelavcev odpravljati.

Prvi dan usposabljanja

Na začetku so udeleženci podrobno spoznali vlogo svetovalca za kakovost, njegovo umestitev v sistem in izobraževalno organizacijo. Dobili so vpogled v kakovost IO kot družbeno vrednoto in se seznanili z vplivom načinov dojemanja stvarnosti na opredelitve kakovosti. Kakovost ljudje namreč vidimo različno – na to, kako jo obravnavamo, vplivajo naše vrednote, interesi, potrebe, izkušnje, znanje idr. Udeležencem smo predstavili temeljne gradnike notranjega sistema kakovosti v izobraževalni organizaciji ter vlogo svetovalca za kakovost. Predstavili smo jim tudi spletno zbirko Mozaik kakovosti.

Organizirano samostojno učenje

Udeleženci že v tednu po uvodnem srečanju v spletni učilnici opravljajo prvo aktivnost v obliki organiziranega samostojnega učenja. Njihova naloga je ovrednotenje notranjega sistema kakovosti v lastni organizaciji s pomočjo spletnega pripomočka.

Nacionalno omrežje svetovalcev za kakovost

Po uspešno zaključenem usposabljanju in formalnem imenovanju za svetovalca za kakovost v izobraževalni organizaciji se bodo novi svetovalci za kakovost priključili nacionalnemu omrežju delujočih svetovalcev za kakovost, ki trenutno šteje 22 dejavnih članov.

Logotipi EKP 3

Usposabljanje izvajamo v okviru projekta ESS+ Krepitev kompetenc strokovnih in vodstvenih delavcev na področju vodenja inovativnega vzgojno-izobraževalnega zavoda v obdobju od 2024 do 2028.

Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS