Andragoški zavod Maribor – Ljudska univerza se je s prijavo na razpis Ministrstva za pravosodje v letu 2016 vključil v vseslovenski partnerski izobraževalni projekt izvedbe nacionalnih poklicnih kvalifikacij in delovne terapije, ki ga organizacije za izobraževanje odraslih izvajajo za zaprte osebe v zavodih za prestajanje kazni zapora po vsej Sloveniji: »Izvajanje izobraževalnih programov, nacionalnih poklicnih kvalifikacij (NPK) in delovnih terapij za zaprte osebe (2016–2019)«. Projekt sofinancirata EU in RS. Naš zavod koordinira vse pogodbene aktivnosti s podizvajalci za Zavod za prestajanje kazni zapora Maribor. Izvajamo pripravljalne tečaje in NPK preverjanja ter delovno terapijo.

 

Kot poseben, rehabilitacijsko zelo pomemben del projekta, izpostavljamo delovno terapijo, ki je v dvomesečnih sklopih (40–50 ur vsaka dva meseca) nepretrgoma potekala vse od septembra 2016. Obsojenci so se v preteklih dveh letih – v skupini jih je bilo povprečno 5–8 – pod mentorstvom Andreje Kramberger, profesorice likovne vzgoje, preizkusili v raznovrstnih ustvarjalnih tehnikah: kaligrafiji, izdelovanju predmetov iz fimo- in dasmase, tkanju različnih izdelkov iz volne, mozaiku, akvarelu oz. gvašu. Izdelovali so uporabne predmete (vrečke, podstavke, darilne škatlice, nakit, voščilnice …), pletli venčke iz odpadnega papirja, ustvarjali izdelke iz odpadnega lesa. Na slikarskem platnu so ustvarjali v tehniki s papirnatimi robčki in akrilnimi barvami, iz lesa izdelovali ptičje hišice, kozolce, okvirje za slike, obnavljali dotrajano pohištvo v zaporu in še in še …

 

Skupaj je bilo v dveh letih v program delovne terapije vključenih kar 34 obsojencev, ki so z izdelki najprej polepšali prostore zavoda. Delovna terapija je vsem vključenim prinesla veliko pozitivnih učinkov, od odkrivanja lastnih talentov do krepitve samopodobe, na koncu pa se je iz vsega porodila ideja, da bi svoje delo pokazali tudi širši javnosti. Navdihujoče odprtje razstave, ki so jo obsojenci sami hudomušno poimenovali Čuza art, je bilo 21. junija v prostorih Hostla Pekarna Maribor.

V kratkem in simpatičnem kulturnem programu, ki so ga pripravili sami, so obsojenci poudarili, da »ustvarjanje ni omejeno s pomanjkanjem svobode«, pač pa je aktivnost, ki človeku vdihne smisel tudi v najtežjih trenutkih. Ustvarjanje ne pozna ne zmagovalcev ne poražencev, napolni nas z zadovoljstvom in radostjo.

Razstava je bila zelo toplo sprejeta, obsojenci pa so v neformalnih pogovorih z veliko hvaležnostjo povedali, kako izpolnjujoče in osvobajajoče doživetje je zanje bilo odkritje ustvarjalnosti, blagodejno tako za njihov um kot roke.

Izdelki so lep in zgovoren dokaz, kako pomembna je umetnost na njihovi poti do opolnomočenja, pozitivne samopodobe in duševnega zdravja, s tem pa kakovostnejšega življenja po koncu prestajanja zaporne kazni.

Tatjana Njivar (tatjana.njivar@azm-lu.si), Andragoški zavod Maribor – Ljudska  univerza

Fotografije: Izdelki delovne terapije obsojencev na prestajanju kazni zapora v ZPKZ Maribor; avtor fotografij: Mitja Florjanc, Visiual media d. o. o.

Skip to content