Čas, ko moramo ostati doma, je lahko tudi priložnost za učenje. Pridobimo lahko znanje o stvareh, ki nas zanimajo, pa prej nismo imeli časa zanje. Poleg poslovnega napredka pa naj bo naš cilj tudi osebna rast.
Sedaj ko je internet postal prevladujoča pot do informacij in komunikacije, ga izkoristimo tudi za učenje na daljavo, ki nas bo razvedrilo in sprostilo. Številne tematike so dostopne brezplačno.
Nekatere platforme za učenje sem predstavila že na portalu Kam po znanje. Tam lahko najdete tudi ponudbo e-izobraževanja in učenja številnih izvajalcev po Sloveniji ter druge novice in informacije o možnostih izobraževanja in usposabljanja v tem času. Obsežnejši seznam priložnosti za učenje je objavljen v učnem kotičku. Tokrat pa predstavljam le nekaj najzanimivejših predlogov.
V E-kotičku ACS lahko najdete spletne informacijske vire predvsem s področja e-izobraževanja, študija na daljavo in deloma tudi uporabe sodobne informacijsko-komunikacijske tehnologije v izobraževanju. Preko rubrike Zanimive povezave ACS lahko dostopate tudi do ponudbe izobraževalnih programov v obliki e-izobraževanja oziroma študija na daljavo.
Na portalu SSU so dostopna številna brezplačna učna e-gradiva različnih vsebin, namenjena tako mladim kot odraslim. Na voljo so različni učbeniki za osnovnošolsko, srednješolsko in višješolsko izobraževanje, našli pa boste tako zanimive kot koristne predstavitve in video vodiče.
Preko spleta lahko dostopate do zelo zanimivih vsebin o slovenski kulturni dediščini, ki so bile skrite v skladiščih knjižnic, arhivov in muzejev, arhivih društev ali predalih šolskih zbornic. To omogoča regijski portal Kamra, ki združuje digitalizirane domoznanstvene vsebine iz knjižnic in drugih lokalnih kulturnih ustanov. Spoznate lahko zelo zanimive zgodbe, značilne za neko območje, na primer predstavitve lokalnih avtorjev oz. osebnosti, dela lokalnih umetnikov, njihove biografije, dokumente in fotografije značilnih lokalnih društev, razglednice krajev iz različnih časovnih obdobij, znamenite zgradbe, zgodbe ljudi, ki so v njih živeli, in še marsikaj drugega. Zbirke lahko tudi komentirate ali si oblikujete svoje lastne vmesnike z izbranimi vsebinami.
UNESCO je na spletni strani objavil zelo obsežen seznam platform za učenje na daljavo z različnih vsebinskih področij. Večina je v tem času prosto dostopnih, nekatere so na voljo tudi v več jezikih.
Veliko koristnih informacij, povezav in napotkov, kako in kje lahko najdete orodja, informacije in podporo za izobraževanje na daljavo, boste zlasti učitelji našli na novi vstopni strani slovenskega izobraževalnega portala SIO.si.
Tudi na Arnesovih straneh boste našli informacije o možnosti uporabe posameznih spletnih orodij za izobraževanje na daljavo.
Na spletni strani EU so v kotičku za učenje objavljeni e-gradiva, igre, natečaji, vadnice na različne teme o EU, ki lahko popestrijo učenje na daljavo. Učna gradiva so namenjena različnim starostnim skupinam, tako najmlajšim kot odraslim. Vsa gradiva so v slovenskem jeziku. Obstajajo pa tudi druge jezikovne različice, ki bi bile lahko uporabne za poučevaje tujih jezikov.
Duolingo je največkrat naložena mobilna aplikacija za izobraževanje, ki pomaga pri učenju tujih jezikov. Poleg svetovnih jezikov, kot so angleščina, francoščina, španščina in nemščina, se lahko brezplačno učite tudi korejščine, havajščine, poljščine, latinščine …
Ta čas pa nam prinaša še dodatni izziv, to je varna raba interneta. Zelo je pomembno, da se še posebno v tem času, ko smo veliko za računalniki, seznanimo z nevarnostmi, ki smo jim izpostavljeni. Veliko informacij in koristnih nasvetov boste našli na straneh Safe.si.
Vas že mika učenje na kateri izmed predlaganih platform? Ne pozabite, da se moramo tudi razvedriti. To obdobje je stresno; vsi rabimo tudi kulturo in sprostitev. V kino, gledališče, muzej, na koncert ali v knjižnico ne moremo, zato se je tudi to dogajanje preselilo na splet. Brezplačno si lahko ogledamo filme, gledališke predstave, virtualno se lahko sprehodimo po muzejih, preberemo e-knjigo ali časopis od koderkoli po svetu … Pobrskajte po spletu in našli boste še veliko zanimivega.
Erika Brenk (erika.brenk@acs.si), ACS
Trackbacks/Pingbacks