Potrebe po usposabljanju izobraževalcev odraslih se odpirajo na številnih področjih, če hočemo in želimo kakovostno opravljati svoje delo. Projekt Znanje za odličnost v neformalnem izobraževanju odraslih odgovarja na te potrebe in ponuja pridobivanje novih znanj, (IKT) kompetenc, ciljnih skupin, učnih metod in podpore udeležencem.
V okviru projektnega partnerstva sledimo ciljem projekta:
– izvesti programe usposabljanj za izobraževalce odraslih;
– izvesti analizo izobraževalnih potreb izobraževalcev odraslih in pripraviti strokovne podlage za njihovo sistematično spremljanje.
Programi usposabljanj
Na voljo je 12 programov usposabljanj. Če ste izobraževalec odraslih in se želite vključiti, jih lahko najdete na portalu Kam po znanje Od pričetka projekta pa do 31. 12. 2021 smo v usposabljanja vključili 782 udeležencev.
Kdo vse se lahko vključi v projekt?
Vsi zaposleni izobraževalci odraslih v neformalnih izobraževalnih programih, sodelavci v drugih projektih (LAS in drugi regionalni projekti, mednarodni in projekti ESS), sodelavci v okviru aktivnosti, kot so TVU, Parada učenja, Teden trajnostnega razvoja, mentorji študijskih krožkov ter zaposleni v podjetjih, javnih ustanovah, zavodih, ki se bodisi ukvarjajo z usposabljanjem sodelavcev ali mentorstvom bodisi so prepoznani kot potencialni izobraževalci odraslih.
Analiza izobraževalnih potreb in priprava strokovnih podlag
Druga pomembna aktivnost projekta je analiza izobraževalnih potreb in priprava strokovnih podlag.
Poleti 2021 smo najprej izvedli pilotno testiranje spletnega vprašalnika na vzorcu 50 izobraževalcev odraslih. Skladno s povratnimi informacijami smo spletni vprašalnik dopolnili in mu dodali tudi dva posneta nagovora. 9. 11. 2021 smo pričeli s spletnim anketiranjem, pri izvedbi katerega nam pomagajo zunanji izvajalci. V času pisanja prispevka je na naš spletni vprašalnik odgovorilo 200 izobraževalcev odraslih. Rezultat je visok, a vseeno naš čaka še precej dela z animacijo za izpolnjevanje vprašalnika.
Spoštovani, rada bi se zahvalila za predavanja NLP, g. Prgića. Predavanje je bilo zelo zanimivo, veliko je bilo tudi novih informacij. Všeč mi je bilo, da so bila predavanja zasnovana strokovno in podprta s praktičnimi primeri.
Zahvaljujem se tudi vam in vašim sodelavcem, za dobro sodelovanje, hitro odzivnost in strokovno opravljeno delo – kadarkoli sem potrebovala nasvet, imela vprašanje, ste bili pripravljeni pomagati, in bili ob tem zelo ažurni. Z veseljem sem vas priporočila kolegicam, ki se bodo z veseljem vključile v vaše programe.
Pri izvajanju intervjujev z izobraževalci odraslih odlično sodelujemo z oddelkom za andragogiko Filozofske fakultete v Ljubljani, malo pa so nam v pomoč tudi zunanji izvajalci. Tako nam jih je do danes uspelo izvesti 40.
Izvedba fokusnih skupin nas v tem času še čaka, saj smo do danes organizirali le 1.
2. 11. 2021 smo na daljavo izvedli vmesno raziskovalno okroglo mizo, na kateri smo strokovno javnost in deležnike projekta seznanili z rezultati izvajanja projekta. Ključne ugotovitve smo objavili na spletni strani.
Osnovni podatki o projektu Znanje za odličnost v neformalnem izobraževanju odraslih
Obdobje trajanja projekta: 19. 6. 2020-31. 10. 2022
Konzorcijsko partnerstvo: UPI – ljudska univerza Žalec (poslovodeči partner), Ljudska univerza Krško, MOCIS, Center za izobraževanje odraslih, Šolski center Velenje, RIC Novo mesto, Zasavska ljudska univerza
Biserka Neuholt Hlastec (biserka.neuholt@upi.si), UPI – LU Žalec