Skip to content
Dunaj je imel za slovensko prebivalstvo v preteklosti velik pomen, saj smo bili z njim tesno povezani. Do ustanovitve prve univerze v Ljubljani je predstavljal pomembno študijsko središče za Slovence, četudi so morali pogosto »trebuh pustiti zunaj«, kot pravi pregovor. Tudi danes se mnogi tja odpravijo po novo znanje. Med njimi smo bile tudi sodelavke Središča za svetovanje in vrednotenje, ki smo med 2. in 4. junijem avstrijsko prestolnico obiskale iz študijskih razlogov.

Navdih za obisk je bil projekt Bildungsberatung Wien, partnerstvo sedmih organizacij s področja izobraževanja in svetovanja odraslim. Projekt zagotavlja brezplačno in nevtralno izobraževalno ter karierno svetovanje, s čimer spodbuja odrasle k vključenosti v vseživljenjsko učenje.

Obiskale smo štiri organizacije, ki delujejo na področju IO. Poleg ABZ*AUSTRIA in Waff, ki sodelujeta v omenjenem projektu, smo gostovale še na Dunajski delavski zbornici in osrednji mestni knjižnici. Zanimali so nas tako partnersko sodelovanje in povezovanje kot terensko delo, uporaba digitalnih tehnologij pri svetovanju in učenju ter profesionalni razvoj svetovalcev. Vsebine so aktualne za svetovalno dejavnost v IO, ki se izvaja kot javna služba, ter za razvojne aktivnosti v projektu Krepitev VŽU (2023–2029), ki ga vodi ACS . V tem okviru je bil namreč študijski obisk izpeljan.

Pritegnila me je sistematična prisotnost svetovalcev na različnih dogodkih na Dunaju vse leto, saj tako dosegajo različne skupine odraslih, še posebno ranljive.

mag. Tanja Vilič Klenovšek

ACS

ABZ*AUSTRIA – svetovanje, prilagojeno posebnostim posameznika

Prvo presenečenje nas je pričakalo že v organizaciji ABZ*AUSTRIA, kjer smo prejele gradivo s predstavitvijo avstrijskega izobraževalnega sistema v slovenščini. Zakaj je to zanimivo tudi z vidika IO in predvsem svetovanja? Na Dunaju živi zelo velik delež oseb z migrantskim ozadjem (45,4 %). Številni niso naravni govorci nemščine, zato različne organizacije ponujajo informacije, delno pa tudi storitve svetovanja, v drugih jezikih. To prakso imajo tri od obiskanih organizacij.

ABZ*AUSTRIA je nevladna organizacija, ki promovira izobraževanje, delo in nadaljnje možnosti za razvoj. Oddelek, ki smo ga obiskale, je specializiran za svetovanje ženskam na področju izobraževanja in kariere. Poleg osebnega in telefonskega svetovanja ponujajo tudi video svetovanje ter svetovanje po aplikacijah WhatsApp in Messenger. Posebej zanimiva je metoda svetovanje na sprehodu (ang. walk and talk). Priročna je za tiste, ki skrbijo za majhne otroke, saj je lahko prepletena z vsakdanjim sprehodom, ali pa tiste, ki jim prihod v institucionalizirane prostore vzbuja strah. Hoja spodbuja sproščen pogovor, torej olajša odpiranje zahtevnejših tem ter iskanje novih rešitev in idej.

V spomin se mi je še posebej vtisnila metoda svetovanja med sprehodom – t. i. walk and talk. Že pred obiskom Dunaja sem razmišljala, da bi jo lahko uvedli tudi v Sloveniji, ki s svojo zeleno naravo ponuja odlično okolje za tak pristop. Vzpostavitev varnega in sproščenega okolja je namreč ključna za svetovalni proces. Gibanje na prostem lahko zmanjša občutek formalnosti in odpre prostor za bolj sproščen ter avtentičen pogovor. To je še posebno pomembno pri odraslih z manj prijetnimi izkušnjami iz formalnega izobraževanja. Na ABZ*Austria so povedali, da metoda še ni široko razširjena, vendar je bil odziv tistih, ki so jo preizkusili, zelo pozitiven. Vsaka novost potrebuje čas, da se uveljavi, a potencial te metode je vsekakor vreden nadaljnjega raziskovanja.

Teja Dušak

ACS

Izjemno zanimivo se mi je zdelo orodje za ugotavljanje predhodno pridobljenega znanja. Glede na to, da je Dunaj hitro rastoče mesto na račun priseljencev, je uporaba primernih orodij za ugotavljanje vsega tistega kar znajo, ključna – še posebno, ko znanje ugotavljamo pri odraslih z nizko stopnjo ali celo brez izobrazbe.

Preprosto orodje, ki ga uporabljajo svetovalci na ABZ*AUSTRIA, vključuje različna področja posameznikovih dejavnosti: igro in šport, obrt in ročna dela, gospodinjska dela, delo z rastlinami in živalmi, delo z ljudmi ipd. Preprostost orodja se kaže v tem, da so pri vsakem področju ponujene fotografije, ki odraslega spodbudijo k razmisleku o lastnih izkušnjah – tudi tistih najbolj osebnih in prostočasnih. Orodje vključuje tudi preprost obrazec, ki omogoča zapis ugotovljenega.

Vera Minar

ACS

Waff – svetovanje zaposlenim

Druga organizacija, ki smo jo obiskale, je precej večja in občinska, Waff. Gre za izjemno prepoznavno institucijo, saj jo pozna kar 77 % lokalnega prebivalstva. Njihova prisotnost v javnem prostoru je zelo močna – enega od njihovih plakatov s sloganom »Frag den Waff« (»Vprašaj Waff«) smo opazile celo na postaji podzemne železnice. Organizacija  se osredotoča na zaposlene odrasle in jim poleg svetovanja nudi tudi financiranje izobraževanja za profesionalni razvoj. Odraslim nudijo poglobljeno svetovanje in spremljanje v celotnem procesu izobraževanja. Njihova promocijska gradiva so domiselna in tesno povezana z vsakdanjim življenjem odraslih. Med drugim so ustvarili celo dve telenoveli, eno na področju nege in drugo na področju predšolske vzgoje.

Kako podobni so dunajski svetovalci slovenskim?

Med obiskom smo spoznale tudi razmere, v katerih v Avstriji opravljajo svetovalno delo v izobraževanju in kariernem razvoju. V različnih mrežah je zahtevana različna izobrazba, v nevladnem sektorju je lahko tudi končana srednja šola. So pa povsod obvezni certificirano temeljno usposabljanje za svetovalce ter predhodne delovne izkušnje, ki omogočajo razumevanje trga dela, izobraževalnega sistema in drugih storitev, pomembnih za odrasle, ko se odločajo za nadaljnje izobraževanje in usposabljanje. S tem zagotavljajo raznolikost področij, na katerih lahko svetovalci ponujajo podporo. Vendar pa vsi svetovalci ne izvajajo poglobljenega svetovanja. V ABZ*AUSTRIA na primer večinoma zagotavljajo informiranje in nasvete v obliki enkratnih obravnav. Tudi oni opažajo, da se je število odraslih, ki potrebujejo daljše oziroma večkratne in poglobljene obravnave, v pokoronskem času povečalo.

V zadnjem času se dunajski svetovalci vse pogosteje srečujejo z novim izzivom: odrasli prihajajo na prvo svetovalno obravnavo z vnaprej oblikovanimi izobraževalnimi cilji in načrti, ki jih je zanje generirala umetna inteligenca. Ti načrti so pogosto nerealistični, neizvedljivi ali neustrezno prilagojeni posameznikovim dejanskim zmožnostim in okoliščinam. Posledično se svetovalci znajdejo v zahtevni situaciji, ko morajo odraslim pojasniti omejitve predlaganih poti ter v določenih primerih tudi revidirati ali razgraditi nerealna pričakovanja.

Arbeiterkammer in FAKTory – svetovanje o pravicah zaposlenih

Zanimiv je bil tudi obisk delavske zbornice (nem. Arbeiterkammer), ki v avstrijskem sistemu deluje vzporedno s sindikati. Članstvo je obvezno za večino zaposlenih (nekateri, npr. večina javnih uslužbencev, so izvzeti). Ukvarjajo se večinoma s pravnim svetovanjem, zagotavljajo pa tudi svetovanje potrošnikom in karierno svetovanje. V tem okviru se v zadnjem času osredotočajo predvsem na mlade, da so ustrezno informirani za karierno odločanje. Svetujejo pa tudi vsem zaposlenim. Pogosto jih za nadaljnje bolj poglobljeno svetovanje usmerijo tudi v druge organizacije, kot je Waff. Zanimiv mehanizem, ki ga ponuja zbornica svojim članom, so vavčerji v višini 150 EUR na leto za izobraževanje. Na voljo jim je velik nabor izobraževanj.

V okviru zbornice deluje tudi FAKTory. Storitve ponuja študentom, ki delajo ob študiju, in mladim zaposlenim. Osredotočajo se na okrepitev njihove politične participacije in ozaveščanje o delavskih pravicah. V času našega obiska je tam potekal dogodek o demokraciji in mladih.

Navdušilo me je, da imata Avstrija kot država in še posebno mesto Dunaj pravice in možnosti IO sistemsko umeščene in stalno financirane. Poleg rednega financiranja svetovanja odraslim ter izobraževanja je na voljo še več dodatnih sredstev, s pomočjo katerih svetovalci in izobraževalci razvijajo dodatne pristope za posebne skupine odraslih (npr. svetovanje ženskam, ki se vračajo na trg dela po porodniškem dopustu).

mag. Andreja Dobrovoljc

ACS

Osrednja mestna knjižnica – prostor znanja

Obiskale smo tudi glavno mestno knjižnico, ki nas je navdušila tako z bogato zbirko kot z arhitekturno zasnovo in umeščenostjo v prostor. Poleg raznolikega gradiva ponuja tudi številne kotičke za prebiranje in študij literature ter učenje z e-gradivi.

Dunaj nas ni pustil ravnodušnih. Pridobile smo nove ideje za delo na področju svetovanja, vrednotenja in samostojnega učenja, ki jih bomo delile z našo mrežo svetovalcev v IO. Obenem je spodbudil veliko novih vprašanj in tem za refleksijo ter nadaljnje razvojno delo.

Meta Brečić-Ločičnik (meta.brecic-locicnik@acs.si) in Urška Pavlič (urska.pavlic@acs.si), obe ACS