O izzivih in priložnostih trga dela ter možnostih, kako lahko podatki podprejo informirano sprejemanje s tem povezanih odločitev, so razpravljali na konferenci Statistični dan Zaposleni – več kot le številka. 11. oktobra je bilo v Kongresnem centru na Brdu pri Kranju posebno slovesno, saj so hkrati obeležili 80. obletnico ustanovitve SURS. Prav zato je bil dogodek tudi priložnost za pregled dosežkov nacionalne statistične ustanove in pomena statistike pri razvoju države. V središču pa je bil razmislek o tem, kako lahko statistika pripomore k boljšemu razumevanju trga dela in strateškemu načrtovanju ustreznih rešitev zanj.

Udeležence konference so v uvodu pozdravili mag. Apolonija Oblak Flander, generalna direktorica SURS, dr. Vanja Erčulj, predsednica Statističnega društva Slovenije, Klemen Boštjančič, podpredsednik vlade in minister za finance, po videopovezavi pa je zbrane nagovorila tudi dr. Mariana Kotzeva, generalna direktorica Eurostata.

Statistične podatke v zadnjih osmih desetletjih je osvetlila Irena Svetin. Sledil je sklop predstavitev, namenjen sprejemanju ustreznih odločitev na podlagi podatkov. Hana Vratanar je s statističnimi podatki predstavila aktualne razmere na trgu dela, dr. Darija Aleksić z Ekonomske fakultete UL pa je govorila o konkurenčni in zdravi organizaciji prihodnosti.

Dr. Vesna Miloševič Zupančič z e-Študentskega servisa, mag. Mateja Tišler iz Ljubljanskih mlekarn, Igor Feketija z MDDSZ, dr. Robert Kaše z Ekonomske fakultete UL ter direktorica SURS so na okrogli mizi razpravljali o priložnostih in izzivih na področju trgu dela, s katerimi se srečujejo delodajalci.

Dogodek so sklenili s podelitvijo priznanj Statističnega društva Slovenije. Blejčevo priznanje za vrhunske dosežke pri razvoju statistike v Sloveniji za leto 2024 je prejela prof. dr. Maja Pohar Perme, Sledilnik, priznanje odličnosti statističnega poročanja v medijih, pa Marko Milenković.

Ob tem jubileju je SURS izdal publikacijo 80 let SURS. Prikazano je delovanje Urada s predstavitvijo dosežkov in pomembnih mejnikov vse od ustanovitve leta 1944. Publikacija ponuja zgodovinski pregled razvoja državne statistike v Sloveniji in osvetli razvoj njenih povezav z mednarodnim okoljem. Publikacija je na voljo tudi v Knjižnici ACS.

Fotoutrinki  ter videoposnetek celotnega dogodka so dostopni na spletni strani SURS.

Erika Brenk (erika.brenk@acs.si), ACS

Skip to content