ACS zagotavlja brezplačen dostop do vprašalnika SVOS za posameznike, izobraževalne in druge ustanove ter podjetja še več kot dve leti po zaključku projekta ESS Strokovna podpora področju temeljnih kompetenc 2016–2022. V okviru razvojnega projekta je bil inštrument vpeljan v omrežja za IO. Njegovo uvajanje in izvedbo je podpirala Nacionalna točka za spretnosti odraslih. Za uporabo vprašalnika smo izpolnili zahtevo po zagotavljanju dostopnosti ocenjevanja odraslim, varovanja osebnih podatkov ter varnih okolij za izvajanje ocenjevanja. Vzpostavili smo portal Pisarna SVOS, ki tudi po končanem projektu omogoča ustrezno tehnično podporo za izvajanje ocenjevanja. V sodelovanju z omrežji izobraževalnih ustanov smo usposobili strokovne sodelavce in vzpostavili t. i. lokalne točke SVOS, ki zainteresiranim odraslim omogočijo opremo in vstopne številke za spletni vprašalnik, po potrebi pa tudi tehnično pomoč in svetovanje po zaključku ocenjevanja.

Spletni vprašalnik SVOS je še vedno edini standardizirani inštrument za individualno merjenje oziroma ocenjevanje (testiranje) spretnosti odraslih na treh področjih tako pri delu kot izven tega: matematične spretnosti s pomočjo nalog za razumevanje in uporabo matematičnih informacij, podatkov in prikazov v konkretnih situacijah; besedilne spretnosti z uporabo nalog za branje, razumevanje in uporabo informacij iz tiskanih ali digitalnih besedil; reševanje problemov v tehnološko bogatih okoljih z reševanjem nalog za poznavanje in uporabo digitalnih tehnologij za reševanje problemov. Vprašalnik obsega tudi izbirne module za samoocenjevanje zdravja, poklicnih interesov in obsega uporabe spretnosti.   

Odrasli in zainteresirane ustanove prek ACS, omrežja 35 lokalnih točk in v središčih ISIO, ki so objavljeni na spletni strani vprašalnika, pridobijo potrebne informacije o vključitvi posameznikov in skupin v ocenjevanje spretnosti. Prav tako je mogoče, da odrasli individualno zaprosijo za vstopne žetone, s katerimi pridobijo unikatne številke, in izpolnijo vprašalnik samostojno. Izpis rezultatov je omogočen takoj po končanem ocenjevanju, dokument je mogoče shraniti ali natisniti. Z vstopno številko je mogoče kadarkoli do konca navedenega obdobja veljavnosti vprašalnika dostopati do rezultatov.

V obdobju po končanem razvojnem projektu se je število ocenjevanj zmanjšalo. Kljub temu pa posamezne ustanove iz omrežja lokalnih točk redno naročajo žetone prek Pisarne SVOS. Želimo si, da bi vprašalnik v večjem obsegu uporabljali učitelji kot diagnostično orodje v okviru izobraževalnih programov za odrasle. »Temeljne spretnosti so namreč temelj vseživljenjskega učenja in razvoja drugih spretnosti,« je navedeno v predstavitvi SVOS. Prav tako je še mogoče izkoristiti ocenjevanje spretnosti zaposlenih. Da je to za podjetja in organizacije koristno, menijo strokovnjaki v prispevku Strokovna mnenja o instrumentu SVOS. Na tej podlagi je namreč mogoče pripraviti dober načrt razvoja človeških virov, strokovnega oziroma kariernega razvoja, ki sledi razvojnim potrebam podjetja. To pripomore k ustvarjanju učečega se podjetja.

Mag. Estera Možina (ester.mozina@acs.si), ACS

Skip to content