V projektu ŠK smo ugotovili, da je populacija moških v IO zelo šibko zastopana. Zato smo jo prepoznali kot vredno dodatnega napora v prihodnjih dejavnostih in projektih Erasmus+.

V UPI Žalec smo ob podpori javnega zavoda Mladinski center Žalec in lokalne civilne iniciative Zero Waste nagovorili mlade moške, stare do 35 let. S pomočjo anonimnega spletnega vprašalnika, ki smo ga pripravili posebej za to, smo najprej ozavestili prehranjevalne navade in pomen zdravega prehranjevanja, lokalno pridelane hrane (izvor in kakovost sestavin) ter ohranjanja tradicije za regijo in sodobni čas.

Mladi moški, udeleženci ŠK, z mentorjem

Na privlačen način, v naravi – na terasi smo v ŠK spoznavali pripravo zdravih, predvsem pa trajnostno naravnanih obrokov in prilog na žaru. Upoštevali smo načelo vse se uporabi (brez odpadne hrane). Veliko smo improvizirali, izhajali smo iz kreativnosti udeležencev. S pomočjo mladega kuharskega mojstra smo se naučili pripravljati zdrave, lokalno pridelane obroke ter recepte zbrali v digitalni knjižici. Obiskali smo tudi družinsko podjetje, lokalno pivovarno in spoznali podjetniški vidik. Nenazadnje, spodbujali smo medgeneracijskost in lokalno povezovanje mladih z različnimi deležniki oziroma medsebojno povezovanje na področju turizma.

Svoje delo smo zaokrožili z zaključnim predstavitvenim srečanjem – druženjem z lokalnimi prebivalci in deležniki.

Mihaela Anclin (mihaela.anclin@upi.si), UPI Žalec

Skip to content