Marko skače, Marko skače
po zelenoj trati.
V rokah nosi, v rokah nosi
sedem žutih zlatih.
Naša kulturna dediščina je zakladnica informacij, tudi o denarju. NMS, SEM, Numizmatično društvo Slovenije in Banka Slovenije so združili moči in pripravili razstavo Sedem žutih zlatih, ki prikazuje vlogo denarja v ljudskem izročilu našega geografskega in kulturnega območja.
Razstavni prostor v Mali galeriji Banke Slovenije je tematsko razdeljen na tri dele.
Prvi je namenjen denarju, ki je predstavljal plačilno sredstvo v naših deželah. V ljudski literarni tradiciji v različnih časovnih odsekih od 18. do 20. stoletja je pustil globoko sled. Tukaj med drugim izvemo, da so lahko bili bleščeči zlatniki preprosto poimenovani tudi žuti zlati. To poimenovanje se pojavi v ljudski pesmi Marko skače.
Osrednje mesto imajo šege in navade, ki vpletajo denar v koledarski in življenjski krog naših prednikov. Novorojenčkom denarja ne polagamo več v plenice, šranganje pa je marsikje v navadi še danes. V tem delu si lahko ogledamo tudi 10-minutni posnetek o velikonočnih igrah s pirhi in kovanci.
Sklepni del razstave pokaže denar še v vlogi dekorativnega elementa. Ljudska ustvarjalnost ga je namreč vpletla v nakit in okrasje. S tem nam razstava omogoča globlje razumevanje vloge denarja v kulturnem in zgodovinskem kontekstu našega prostora.
Sodelavke na projektu Finančna pismenost 2022–2024 smo si razstavo ogledale in s tem obogatile svoje razumevanje zgodovine odnosa do denarja ter njegovo vpetost v življenje naših prednikov. Razstava je podaljšana do 27. januarja, zato ne zamudite priložnosti. Podajte se na popotovanje po zanimivem svetu bogate kulturne dediščine denarja pri nas.
Dr. Tina Kompare Jampani (tina.kompare.jampani@acs.si), ACS