Projekt je nastal v okviru programa CERV (Citizens, Equality, Rights and Values) in se osredotoča na raziskovanje vpliva pandemije covida-19 na demokratične procese, človekove pravice in enakost spolov. Ob koncu oktobra se bo po dveh letih zaključil. Njegovi dosežki prispevajo k razumevanju in izboljšanju odziva na prihodnje krizne situacije.
Ključni dosežki:
- Povečana ozaveščenost in participacija: projekt je z izvedbo anket, debatnih panelov in transnacionalnih razprav vključil več kot 2.500 udeležencev iz devetih držav EU. To je okrepilo zavedanje o vplivu pandemije na demokratične procese in pravice, še posebej pravice žensk.
- Objava v priznani reviji: rezultati raziskav so bili objavljeni v ugledni reviji SCOPUS Relações Internacionais no Mundo Atual, kar potrjuje visoko kakovost raziskav in širši vpliv projekta.
- Nacionalno priznanje: nacionalna agencija CMEPIUS je projekt prepoznala kot primer dobre prakse. To potrjuje njegovo usklajenost tako z nacionalnimi kot evropskimi smernicami ter izjemne rezultate, ki presegajo zastavljene cilje.
- Znanstvena monografija: izdana je obsežna znanstvena monografija, ki podrobno raziskuje vpliv pandemije na demokratične procese in pravice žensk ter ponuja pomembne vpoglede za prihodnje raziskave in politiko.
Projekt HEARD torej prispeva k boljšemu razumevanju vpliva pandemij na družbo in je ključen za oblikovanje učinkovitih politik za prihodnje krizne situacije. Z vključevanjem širokega nabora mednarodnih partnerjev je omogočil izmenjavo najboljših praks in znanja, kar bo dolgoročno okrepilo demokratično participacijo in zaščito človekovih pravic v EU. Obsežna znanstvena monografija je v prostem dostopu objavljena na spletni strani fakultete.
Več o dogajanju in rezultatih preberite na spletni strani, FB in IG.
Ester Snedec (ester.snedec@drpdnm.org), Društvo za razvijanje prostovoljnega dela Novo mesto