Dolgo predolgo je bilo zimsko spanje Priznanj ACS, ki so po petih letih zaključila svojo popolno preobrazbo in se nam kot še lepši metulj obetajo to pomlad. Glavni cilj ostaja isti: v vesolje pošiljati navdihujoče zgodbe o učenju odraslih. 15. maja bomo v Ljubljani na osrednji prireditvi ob 30-letnici TVU premierno predstavili 12 prejemnikov za leto 2025.
Nazadnje sem v e-Novičkah o tem pisal davnega 12. maja 2021. V prispevku z naslovom Priznanja ACS – tako doslej, kako naprej? sem strnil načrte, ki danes, prav v teh dneh, postajajo meso. Takrat nisem vedel, kaj se bo v resnici izpeljalo. Realnost namreč nikoli ne dovoli stoodstotne preslikave idealnega scenarija, ki biva le v laboratoriju našega uma. Takrat nisem vedel, niti kdaj se bo izpeljava začela niti da bo to pod okriljem kampanje Lahko.si.
Ključni razlog, da smo se lotili prenove, je bil, da smo v letu 2019 prejeli le pet predlogov za nominacijo. Nekaj skupinskih viharjenj možganov, kakšno analizo anket in več deset ur razmišljanj nekaj individuumov pozneje smo začrtali nova pravila igre. Odslej bo izbor dvonivojski: na regionalni ravni bo strokovna komisija izbrala regionalnega prejemnika priznanj. Med njimi pa bo najširša javnost po spletu izbrala tistega, ki jo je najbolj navdihnil. Skoraj kot Evrovizija – z manj glasbe in brez kiča. Razpis je že za nami, zaključil se je 20. januarja. Prejeli smo več, kot smo pričakovali – 42 prijav, na srečo z vsaj po enim kandidatom v vsaki regiji, z njimi pa ravno toliko nominacij za priznanja: 22 žensk, 7 moških, 1 neformalna skupina, 4 društva in 8 institucij. Ena institucija je bila predlagana trikrat.
Zanimiva sprememba bi bila, da bi v vsaki statistični regiji lokalna komisija, sestavljena iz širšega področja izobraževanja in deležnikov, ki morda že delujejo v okviru TVU, izbrala svojega, lokalnega dobitnika.
Prav s tem se ukvarjam te dni, včeraj sem bil v Postojni, danes sem prišel iz Slovenj Gradca, jutri grem v Koper. V vsaki regiji smo oblikovali komisije, največ zaslug za to imajo regionalni koordinatorji vseživljenjskega učenja. Komisije sestavlja po šest članic in članov, ki v svoji regiji delujejo na področju družbenih dejavnosti. Konkretno so moji novi kolegi, sam sem sedmi član vseh dvanajstih regionalnih komisij, delujejo na področjih izobraževanja, večinoma odraslih (26 članic in članov), kulture in nevladnih organizacij (12), socialnega varstva in zaposlovanja (11), gospodarstva in podjetništva (10), medijev (7) ter lokalnih skupnosti in odločevalcev (6).
Skupaj dokazujemo, da je bil premik z nacionalne na regionalno raven smiseln, saj regionalne komisije najbolje vedo, kaj v določenem trenutku v svojem okolju, kontekstu najbolj potrebujejo. Veseli me, da se povsod prijetno in konstruktivno sodeluje, da izbor ni razumljen kot še ena zoprnih obveznosti, ki se nam vrivajo med že tako nakopičene redne naloge, tako da na vse strani visijo čez rob osemurnega delovnika.
Deset od dvanajstih prejemnikov v tem trenutku že poznam, še bolj jih poznajo komisije, ki so jih izbrale. Z njimi v prihodnjih dneh začnem spoznavne intervjuje, nato pa bova s še neizbranim snemalcem njihove zgodbe posnela, da bi jim zatem v montaži dala končno obliko.
Upamo, da bo celoten proces izbora razumljen prej kot zanimiva igra celotne populacije naše učeče se dežele kot pa tekmovanje na vse ali nič. Predvsem pa bi radi dosegli in navdihnili čim več tistih, ki se jim bo z vključevanjem v najrazličnejše oblike učenja življenje spremenilo na bolje.
Darijan Novak (darijan.novak@acs.si), ACS