Današnji hitri napredek kaže, da bomo ljudje morda že v 21. stoletju lahko živeli nekaj desetletij dlje, kot je bilo pričakovano. Nekateri posamezni znanstveniki trdijo, da nam bo uspelo izredno upočasniti staranje. Predstavljam vsebino predavanja, na katerem lahko o tem izveste več.

O predavatelju

Martin Lipovšek je magistrski študent filozofije na FF v Ljubljani. Zanima ga filozofija znanosti, iz katere je pri prof. dr. Andreju Uletu diplomiral z odliko. V magistrski nalogi raziskuje humanistični vidik znanosti in tehnologij podaljševanja življenja. Doslej je napisal deset poljudno-znanstvenih člankov, ki so bili objavljeni v revijah Življenje in tehnika, GEA in Vzajemnost. Pogosto predava v knjižnicah, LU in društvih po različnih krajih v Sloveniji, na FF in FFa. V tujini (Bruslju, Turčiji, Veliki Britaniji in drugje) je tekmoval na debatnih prvenstvih, se udeleževal tekmovanj simulacije ZN in podobnih dogodkov.

Na predavanju si ogledamo stanje tehnologij, povezanih s podaljševanjem življenja, nato pa delo dr. Aubreya de Greya, angleškega gerontologa (roj. 1963). V svojih delih je identificiral sedem vrst škode, ki se v letih akumulirajo v našem telesu in povzročijo staranje, ter predlagal spremembe, ki bi to popravile. Drugi del predavanja je bolj futurističen. Po kratkem zgodovinskem uvodu si ogledamo možne tehnologije, ki bi morda v daljni prihodnosti človeštvu lahko prinesle izjemno dolgo življenje. Dotaknemo se tudi vprašanj etičnosti, osebne identitete, pravične distribucije (dostopnosti posameznika do podaljševanja življenja) ter socioloških prednosti in izzivov, ki jih tehnologije podaljševanja življenja prinašajo. Zaključimo s humanizmom kot etičnim kriterijem presojanja novih tehnologij, ki naj bi omogočile podaljševanje zdravega življenja.

Vas prevzema radovednost? Pišite mi po e-pošti in dogovorili se bomo za termin na lokaciji, ki jo boste predlagali.

Martin Lipovšek (martin.lipovsek@gmail.com)

Skip to content