Na AZM – LU smo v lanskem letu v sklopu javnega razpisa MVI za sofinanciranje dejavnosti IO v letu 2023 uspešno pridobili finančna sredstva za izvedbo ŠK. Odločili smo se za aktualno temo in ga poimenovali Praktična ekologija za vsak dan.

Ključna vsebina krožka in spoznavanje organizacij v lokalnem okolju

Zanimalo nas je, v kolikšni meri smo v našem vsakdanjem življenju, doma in v službi ekološko ozaveščeni, kaj razumemo pod pojmom trajnostni razvoj, ali poznamo aktivnosti, ki se v tej smeri odvijajo v našem okolju, in kaj lahko od tega udejanjimo. Zato smo najprej obiskali trgovino brez plastične embalaže Zelena japka. V Mariboru je od leta 2019 in velja za prvo zero waste trgovino na Štajerskem. Deluje v okviru socialnega podjetja in prispeva k reševanju dveh družbenih problemov: onesnaževanja okolja iz gospodinjstva in zaposlovanja dolgotrajno brezposelnih ljudi.

Naš naslednji cilj je bila Ropotarnica, to je Središče ponovne uporabe v Mariboru. Predstavili so nam svoj program zbiranja, obnove, recikliranja in prodaje rabljenih predmetov. Trgovina deluje znotraj društva, ki s svojimi aktivnostmi stremi k izobraževanju, promociji prostovoljstva, aktiviranju posameznika, ozaveščanju. Ustvarja zelena delovna mesta.

V neposredni bližini smo obiskali še Center mobilnosti Maribor in spoznali njihove aktivnosti, povezane s trajnostnim razvojem. To je prvi mobilnostni center v Sloveniji. Njegovo poslanstvo je spreminjanje potovalnih navad prebivalstva, da bi zmanjšali osebni motorni promet, porabo energije in povečali uporabo okolju prijaznejših načinov mobilnosti. V njihovih prostorih deluje tudi skupnostna delavnica za popravilo koles Bajk kuhna. Posamezniki lahko ob podpori mentorjev in brezplačni uporabi orodja popravijo svoje kolo. Izkušeni kolesarski mehaniki prostovoljno predajajo znanje.

Na naših srečanjih smo se seznanili še z nekaterimi aktivnostmi v Mariboru, ki izstopajo kot primeri dobrih praks trajnostnega razvoja. Sem spada izmenjevalnica oblačil Cunjami, ki jo enkrat mesečno organizira Zveza prijateljev Maribor. Delujejo pod sloganom: MISLI EKO – IZMENJAJ SI OBLEKO! Z dogodkom ljudi spodbujajo k oblačenju v rabljena oblačila in odgovornemu odnosu do okolja.

V krožku smo nato spoznali še aktivnosti društva Ekologi brez meja. Predstavila jih je zelo angažirana Mariborčanka Katja Sreš, ki je bila ambasadorka prireditve Parada učenja 2023 v Mariboru. Uspešno smo jo izpeljali 24. maja na Trgu svobode v Mariboru.

Korak naprej: aktivno udejanjanje trajnostnega razvoja s kotičkom na LU

Kotiček ponovne uporabe v avli AZM - LU vabi k brskanju in izmenjavi rabljenih knjig in ostalih predmetov

Dodobra informirani smo razmišljali o tem, kako bi lahko znotraj naše ustanove, med zaposlenimi in udeleženci programov IO, promovirali trajnostni razvoj. Porodila se je zamisel o kotičku ponovne uporabe, ki smo jo uresničili v avli našega zavoda. V duhu ponovne uporabe smo izbrali že odpisano, a dobro ohranjeno manjšo omarico. Opremili smo jo z informativno tablo, ki vabi obiskovalce zavoda k izmenjavi rabljenih knjig in drugih manjših predmetov. Omogočamo tudi izmenjavo sporočil v duhu daj–dam oz. podarim ali iščem. Dnevno je pri nas veliko ljudi, udeležencev programov IO in drugih obiskovalcev. Zato nas je zelo zanimal odziv na postavljeni kotiček.

Po nekaj mesecih z veseljem ugotavljamo, da je zaživel, čeprav je bila za marsikoga ta tema doslej neznana.

Številni posamezniki so se z idejo ponovne uporabe in izmenjave rabljenih predmetov, vsaj na tak način, morda srečali prvič. Pozitivno se odzivajo tudi naši predavatelji. Sporočajo nam, da udeleženci tematiko trajnostnega razvoja prepoznavajo tudi znotraj svojih izobraževalnih programov. O njej radi razmišljajo, saj se z njo srečujejo vsak dan. Zdaj so soočeni s primerom dobre prakse. V avli našega zavoda se prav ob kotičku ponovne uporabe med odmori družijo ob toplem napitku.

Ponosni smo tudi, da je na AZM – LU zavel duh ozaveščanja tudi med zaposlenimi, ki sodelujejo z veliko mero navdušenja. Prinašajo knjige in manjše primerne uporabne predmete ter dnevno spremljajo novosti, ki se pojavljajo v kotičku ponovne uporabe.

Kotiček, ki je zaživel na naši ljudski univerzi, vidimo kot izhodišče za širjenje idej trajnostnega razvoja v prihodnosti. Čas, ki je pred nami, kar kliče po realizaciji novih, svežih idej. Morda bodo nekatere lahko umeščene tudi v sklop sofinanciranih dejavnosti v letu 2024, torej v prireditve TVU, dejavnosti ŠK in programov medgeneracijskega sodelovanja.

Neža Bojnec Naterer (neza.bojnec@azm-lu.si), AZM – LU

Skip to content