Za svetovalce za kakovost IO smo izpeljali drugo letošnje spopolnjevanje. Srečanje za omrežje, ki šteje trenutno 26 delujočih svetovalcev za kakovost, smo izpeljali v dveh delih na daljavo.
Prvi del spopolnjevanja 15. novembra smo namenili ustvarjanju interaktivnih učnih vsebin. Temo je na zanimiv in praktičen način predstavila Sanja Jedrinović iz Centra Univerze v Ljubljani za uporabo IKT v pedagoškem procesu. Sprehodili smo se po 15 Mayerjevih načelih, ki jih je priporočljivo upoštevati pri ustvarjanju večpredstavnih učnih gradiv. Svetovalci so novo pridobljeno teoretično znanje preverjali v delovnih skupinah – ogledali so si primere različnih gradiv in presojali, v kolikšni meri ta upoštevajo obravnavana priporočila. V okviru predavanja so svetovalci spoznali spletno okolje H5P za izdelavo interaktivnih učnih gradiv in praktično preizkusili orodji LUMI.
Eno šolsko uro časa pa smo si vzeli za aktualne informacije ACS s področja kakovosti in pogovor o načrtovanju skupnih aktivnosti omrežja v letu 2023.
V drugem delu spopolnjevanja, ki ga je 17. novembra vodil mag. Radovan Krajnc, so svetovalci preizkušali orodja za načrtovanje in organizacijo dela. Spopolnjevanje je bilo delavniško obarvano, saj je predavatelj pripravil delavnico o IKT orodjih, ki so primerna za organizacijo nalog, zadolžitev, vodenje projektov, pa tudi orodja za preprečevanje prelaganja opravil in povečanje učinkovitosti. Spoznali smo nekaj primerov resnično uporabnih spletnih orodij: Arnes Planer, Arnes Filesender, Microsoft Planner, OneDrive, Outlook koledar in Pomodoro.
V evalvacijskem vprašalniku so nam svetovalci za kakovost sporočili, da so bili z izbranimi vsebinami in izpeljavo zelo zadovoljni: »Oba predavatelja sta izbrala uporabne vsebine, s katerimi lahko obogatimo svoje delo, in jih podala na razumljiv način.« In še: »Kot dobro ocenjujem izvedbo usposabljanja na daljavo v dveh delih/dveh dneh. Tako je bilo lažje »absorbirati« številne koristne informacije. In še – pred usposabljanjem ter po njem sem v službi lahko opravila še kakšno nujno delo.«
Na ACS se bomo pri strokovnem vodenju in koordinaciji nacionalnega omrežja svetovalcev za kakovost še naprej potrudili izbirati aktualne teme za njihovo nadaljnje spopolnjevanje za uspešno delo na področju presojanja in razvijanja kakovosti IO. V letu 2023 se bomo v omrežju svetovalcev s skupno aktivnostjo osredotočili na nove kazalnike kakovosti za IO na daljavo, kombinirano in hibridno izobraževanje.
Jasmina Orešnik Cunja (jasmina.oresnik.cunja@acs.si), ACS