V spletni rubriki InfO-mozaik ACS smo tudi v letu 2023 objavili zanimive prispevke s ključnih področij IO, podkrepljene s statističnimi podatki in kazalniki.
V prispevku Doseganje ciljev in kazalnikov ReNPIO 2022–2030 je mag. Andrej Sotošek z ACS predstavil analizo uresničevanja in doseganja postavljenih ciljev ter opredeljenih kazalnikov tako po krovnih kot posameznih prioritetnih področjih LPIO v letu 2022. To je bilo prvo leto veljavnosti in udejanjanja ReNPIO 2022–2030.
Dr. Tina Kompare Jampani z ACS je sodelavka projekta Finančna pismenost za odrasle. V članku Spremljanje ravni finančne pismenosti v EU (angl. Monitoring the level of financial literacy in the EU) je povzela rezultate Flash Eurobarometra 525, prve raziskave EU o finančni pismenosti. Šlo je za merjenje finančnega znanja in vedenja polnoletnih državljanov. Izkazalo se je, da je raven finančne pismenosti nizka. Samo v štirih državah članicah EU, med katerimi pa je tudi Slovenija, so rezultati spodbudnejši.
V objavo o vključenosti odraslih v formalno izobraževanje smo vključili novejše statistične podatke o odraslih, ki obiskujejo osnovnošolsko, srednješolsko in terciarno izobraževanje. Našli boste tudi podrobnejše podatke o številu diplomantov v preteklem študijskem letu.
V prispevku o Pregledu ponudbe izobraževanja za odrasle v letih 2022 in 2023 pa smo primerjali rezultate analize izobraževalne ponudbe za odrasle v preteklih dveh letih. Predstavili smo formalno in neformalno izobraževalno ponudbo različnih ustanov, ki delujejo v izobraževanju, usposabljanju in učenju odraslih v Sloveniji, ter vsebinsko raznolike programe izobraževanja in učenja, ki prispevajo h krepitvi znanja in spretnosti odraslih.
O vključenosti odraslih v priložnostno učenje v Sloveniji po Anketi o izobraževanju odraslih in udeležbi odraslih v VŽU v 2022 je ob koncu leta pisal mag. Andrej Sotošek. Najnovejši mednarodni podatki kažejo, da je Slovenija v tej kategoriji nad povprečjem EU27. Stanje je primerljivo s tistim v Avstriji, Finski in Švedski. V primerjavi z letom 2016 so rezultati za Slovenijo nekoliko slabši.
V InfO-mozaiku boste našli še številne druge informacije, podkrepljene tako z domačimi kot evropskimi statističnimi podatki in kazalniki, predstavitve s področij IO in VŽU. Informacije periodično posodabljamo, nadgrajujemo. Dodajamo nove, aktualne vsebine, predstavitve, rezultate analiz in raziskav.
Erika Brenk (erika.brenk@acs.si), ACS