Slovenko leta po izboru bralcev revije Jana Niko Kovač smo povabili na 6. Forum EPUO o vključujoči družbi in dejavnem državljanstvu. V središče svojega nastopa je postavila izkušnjo iz otroštva. Starši so jo spodbujali, naj ne živi tako, kot od nje zahtevajo ali pričakujejo drugi. Antropologinja in aktivistka, direktorica Inštituta 8. marec, na pomen pravic za vse opozarja tudi v knjigi Pisma tebi.
Na prvi pogled je knjiga, napisana v obliki pisem, namenjena mladim. Vendar smo pri vprašanjih človekovih pravic, demokracije in enakosti v veliki meri neizkušeni, nevedni ali zavedeni tudi odrasli, zato lahko v njej dobimo številne odgovore na svoja vprašanja.
Ampak ali nam kimanje in skupnosti, v katerih živimo, stalno kimanje, sprejemanje vsega, kar nam naložijo, in prilagajanje zares koristijo? Ali ne drži, da nas tako vedenje prej vodi v izčrpavanje, nezadovoljstvo in nesrečo? Komu sploh pomagamo s tem? In konec koncev: kdo je ta, ki mu nenehno pritrjujemo?
Nika pozna ogromno ljudi z vsega sveta. Znane so ji različne situacije, v katerih so se znašli. Predstavi nam načine, kako se takim zadregam izognemo, in katere poti iz različnih zagat so izbrali posamezniki. Pisma tebi je knjiga za vse, saj skozi različne zgodbe pripoveduje o življenju. Lahko jo beremo kot zgodbe, vendar se ves čas zavedamo, da gre za resničnost – tako, kot jo živimo. Knjigo si lahko izposodite v Knjižnici ACS.
Priredila: Ana Peklenik (ana.peklenik@acs.si), ACS