Pred dvema letoma, ko sem na ACS prevzela vodenje Središča za raziskovanje in razvoj, se je začelo moje sodelovanje z Natalijo Žalec, specialistko andragogike, ki je v zavodu zaposlena veliko večino svoje kariere. Moj prvi vtis, ki se je pozneje potrdil, je bil, da je odprta, radovedna, konstruktivna in močno angažirana, strastna. Predvsem program PUM-O, sem kmalu spoznala, ji daje polet in zagon. Ko sem kot vodja začela spremljati njeno delo, sem vse bolj spoznavala globino in razsežnost programa. Prevzel pa me je tudi odziv tistih, s katerimi sodeluje: »Vedno lahko računamo nanjo.«
Tudi sama sem že v prvih mesecih zavihala rokave in se ji na tej poti pridružila. Ob tem sem dobila novo priložnost, da jo doživim kot ustvarjalko programa za delo z mladimi z manj priložnostmi, kar dejansko od vsega začetka tudi je. Njeno delo in prizadevanje na področju programa PUM, PUM-O oz. PUM-O+, kot se imenuje zdaj, zelo spoštujem. Prepoznavam namreč njegov pomen v življenju številnih mladih, ki so iz raznovrstnih razlogov ranljivi in izključeni iz sistema. Zaznavam ga kot izraz človekoljubja, človečnosti in inkluzivne naravnanosti vseh, ki o njem odločajo. Kot tak izraža tudi Natalijina humanizem in empatičnost.
Natalija je zelo dragocena članica središča, ki ga vodim. Angažirano, pozorno in prodorno nagovarja problematiko IO v najširšem smislu, posebno vprašanja, povezana s programoma PUM-O in OŠO. Pri iskanju rešitev na obeh področjih in pravzaprav vseh izzivov, ki se jih v središču lotevamo, je inovativna, odprta za novosti, usmerjena v razmišljanje izven okvira. Nekaj dokazov v tej smeri predstavljajo dejavnosti ACS, usmerjene v krepitev bralne kulture Slovencev. Nastale so na podlagi Natalijinih idej, pobud, vizije. V zadnjem času se tudi v PUM-O angažira v smeri prenosa najnovejših znanj o socialno-čustvenem učenju. V programu PUM-O projekt razvoja strategij socialno-čustvenega učenja že živi. V fazi razvoja je prenos teh konceptov v program OŠO. Oboje spodbuja prav Natalija.
Njena odprtost in vizionarstvo izjemno cenim. Mentorji v programu PUM-O pa se imajo prav zavoljo tega priložnost nenehno strokovno in osebno razvijati. Nominacijo sem z vso svojo strokovno integriteto podprla in izjemno vesela sem, da so Natalijino delo prepoznali tudi članice in člani državne komisije ter ji podelili več kot zasluženo nagrado.
Še enkrat iskrene čestitke, draga Natalija. Ponosna sem, da si moja sodelavka.
Dr. Tanja Rupnik Vec (tanja.rupnik.vec@acs.si), ACS