17. Kulturni bazar, ki je bil letos 20. marca v Cankarjevem domu v Ljubljani, je združil več sto strokovnih delavcev in študentov z različnih področij. Dogodek z naslovom Kulturno-umetnostna vzgoja v digitalni dobi je vabil k raziskovanju presečišč vzgoje in izobraževanja z znanostjo, umetnostjo, tehnologijo in ustvarjalnostjo.
Stojnica ACS je bila na razstavnem prostoru v prvem preddverju. Predstavljali smo dejavnosti in izdelke, povezane tako z vseživljenjskim učenjem kot medgeneracijskim sodelovanjem, portal Kam po znanje in kampanjo Lahko.si.
Predvsem me je navdušilo, da so obiskovalci pokazali interes za projekt Ozaveščanje za VŽU in kampanjo Lahko.si. Očitno javnost oboje sprejema kot zelo pozitivno in nujno potrebno. S pomočjo ugank smo uspešno pritegnili pozornost, ljudje imajo radi izzive, radi se kaj novega naučijo. Če za to dobijo še simbolično nagrado, pa je tudi dobro sprejeto. Verjamem, da bo marsikdo oglase v kampanji Lahko.si zaradi Kulturnega bazarja videl v drugačni luči.
Vabili smo k sodelovanju v TVU, najvidnejši promocijski kampanji izobraževanja in učenja v Sloveniji (12. 5.–15. 6.), in na Paradi učenja – Dnevu učečih se skupnosti (21. 5.).
Veseli smo, da se nam je pridružila tudi dobitnica priznanja ACS Janja Urbiha iz Kozarišč v občini Loška dolina. Obiskala nas je v vlogi imenitne gospe grofice Grete. Obiskovalci so bili navdušeni nad uspešnimi praksami neformalnega učenja (študijskimi krožki ipd.) ter predajanjem znanj v njenem lokalnem okolju.
Grofica Greta, ki prihaja z Notranjske, natančneje iz okolice gradu Snežnik, se je z veseljem odzvala vabilu ACS. Pridružila se je njihovi stojnici na letošnjem Kulturnem bazarju.
S šolniki, ki jih je srečala na stojnici, so izmenjali izkušnje o skupnem poslanstvu – širjenju znanja. Kmalu so ugotovili, da se med knjižnimi platnicami skriva bogata zakladnica znanja. Skupaj so snovali načrte za atraktivne pristope, kako mladim približati lepoto bralne kulture in hkrati kulturno dediščino. In niso bili redki, ki so ji obljubili, da jo kmalu obiščejo v njej ljubem parku gradu Snežnik, kjer neznansko uživa, če se ji obiskovalci pridružijo in z njimi deli vedenje o nekem drugem času.
Z grofico Greto sva raziskovali tradicionalne recepte in v 175 let stari kuharski knjigi med drugim naleteli na recept za posebno postno jed – čokoladno župo in njeno ponarejeno različico.
Verjamemo, da smo skupaj spodbudili kritični premislek o tem, kako lahko z uravnoteženim pristopom tehnologije vključimo v ustvarjalne procese ter pri tem ohranimo pomen izkušnje umetnosti in kulture ter učenja v živo.
Mateja Pečar (mateja.pecar@acs.si), ACS